6 основни стъпки в правилния дизайн на кухня-дневна площ от 30 кв. м

6 основни стъпки в правилния дизайн на кухня-дневна площ от 30 кв. м

В съвременния интериорен дизайн комбинирането на кухнята и хола в една стая е много ефективно решение. Въпреки това, създаването  на дизайн, който да е ергономичен и стилен, не е толкова прост, колкото изглежда. От Novate.ru предлагат 6 основни принципа при оформянето на кухня-хол, като се започне от зонирането, през избора на подходящ стил и завършва с цветовата схема.

Идеи за отворени кухня и трапезария в едно (част 1)

Кухнята е с трапезария е място, на което готвим, храним се, забавляваме се, събираме се със семейството, почиваме си....

17/07/2016

Ако площта на комбинираните стаи се оказа около 30 квадратни метра. м, което е сравнимо с малък едностаен апартамент или студио, имате добро поле за изява и можете да реализирате най-смелите си идеи. Това обаче трябва да се направи много внимателно, така че на финала пространството да не стане празно или, напротив, много претрупано.

Стъпка 1: Определете функционалността на стаята

Примери от добре планирани малки апартаменти по света

Жилищата по света стават все по-малки, което води до това собствениците им да прибягват до какви ли не дизайнерски тр...

27/05/2016

Първо трябва да разберете какви функции ще изпълнява една стая. Не позволявайте на голямата кухнята-хол да ви притеснява. Именно размерът обикновено подвежда собствениците на апартамента, което води до пространство, в което има твърде много излишни предмети. За да избегнете такава грешка, разделете я на зони и след това се съсредоточете върху дизайна им.

 

В кухнята-всекидневната има две основни зони: първата е за готвене, а втората е социална зона. Що се отнася до зоната за хранене, тя може да бъде или кухненски остров (ако имате много свободно място), или бар (ако имате нужда от по-компактни мебели). Тези, които искат да включат кът за хранене, също трябва да помислят къде ще бъдат разположени масата и столовете.

Стъпка 2: Граници

Много е важно интериорът на кухнята-хол да изглежда красив и хармоничен. За да направите това, е необходимо да се идентифицират зоните, подчертавайки техните граници. Ето най-популярните опции.

 

1. Бар плот или кухненски остров

Това е най-простото и традиционно решение, когато става въпрос за просторна кухня-хол. Кухненският остров и бар плотът имат едно неоспоримо предимство – те са достатъчно ниски за да не  изглежда стаята тежка

 

2. Диван

Ако искате да използвате диван като начин за зониране, трябва да го позиционирате в центъра на стаята. Не оставяйте мястото зад дивана празно, сложете скрин, компактен шкаф за книги, маса за хранене и столове.

 

3. Повдигнати стени и декоративни прегради

Комбинирането на кухнята и хола в една стая не изглежда ли толкова добър вариант? Тогава използвайте декоративна преграда или фалшива стена. По този начин можете да разделите зоните, но без да претоварвате интериора.

4. Настилка

Допълнителен начин за зониране е настилката. Тъй като кухнята и холът изпълняват различни функции, дизайнът на стените и пода също трябва да бъде различен. Например, в кухнята е по-добре да използвате плочки, а за холът е подходящ ламинат.

Стъпка 3: Изберете интериорен цвят

Основният плюс на просторната стая е, че тук може да експериментирате. Можете да играете с декор, мебели, цветове и стил като цяло. Дизайнерите позволяват използването на светли, тъмни и дори контрастни комбинации в такива помещения - всичко зависи изцяло от вашия вкус и въображение.

 

Опитайте се да се придържате към следните правила за цветови комбинации:

• Неутрален цвят (бял, млечен, бежов, прахообразен и т.н.) - заема 60% от стаята. Това са стени, под и декорация.

• Допълнителен цвят - 20% е за мебели и текстил.

• Акцентен цвят (червен, син, жълт, зелен и др.) - 10%. Това са декоративни елементи и аксесоари, например плакати, рафтове, рамки за снимки.

Стъпка 4: Решете стила

Няма и ограничения. Ако искате обаче вашият интериор да е модерен, стилен и подходящ, проектирайте стая неокласически, модерен или еко стил. Подходящ е и скандинавският стил.

Стъпка 5: Фокус

В интериора на кухнята-хол е много важно правилно да има фокусна точка. И не става въпрос за декоративни елементи, а за коя зона бихте искали да се съсредоточите в дизайна. Всичко зависи от броя на членовете на семейството и техните навици.

Ако каните приятели на гости всяка събота, трябва да направите зоната за почивка акцент. Можете да заложите на кухнята, ако по-голямата част от времето прекарвате тук.

Стъпка 6: Следвайте ергономията

Често срещана грешка, направена в големи помещения, е неправилният размер на мебелите и разстоянието между тях. Ето защо трябва да обърнете внимание на следните съвети:

• Разстоянието между печката, хладилника и мивката не трябва да надвишава 240 см. Идеалната опция в този случай е U-образно и L-образно оформление.

• Важно е проходът между мебелите и кухненския остров да е поне 120 см, за да можете да се движите свободно.

 

Вижте този идеално планиран 23 кв. м. апартамент

Представяме ви един много малък апартамент, в който живеят двама студенти – брат и сестра. Техният дом се намир...

03/08/2016
За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...