Как да комбинираме аналогови цветове

Как да комбинираме аналогови цветове

Не всеки има таланта и усещането за комбинация на цветовете. Ето защо, когато става въпрос за декорация се обръщаме към интериорните дизайнери, които създават впечатляващ ефект с на пръв поглед абсурдни нюанси. Как успяват да постигнат това? Тук на помощ идва теорията за цветовете, която дава обективна представа за основните цветове, принципите на тяхното съчетаване и начините, по които те се комбинират хармонично. Тези основни правила се отнасят не само за интериора на дома, но и за модата, изборът на аксесоари, грим и т.н. Понякога на човек му трябват години, за да се превърне теорията в естествен рефлекс.

Стилни стаи в неутрални цветове

За да направите една стая весела и впечатляваща, не е нужно да тя да бъде винаго цветна. Има още толкова много начини...

10/08/2016

Първото цветно колело (цветен кръг) е разработено от сър Исак Нютон през 1666 г. и е диаграма, базирана на трите основни цвята - червен, жълт и син. Основната схема е разработена през годините и са направени много варианти на основния дизайн, но най-разпространената версия е колело от 12 цвята - три основни (червено, жълто и синьо), три вторични (зелено, оранжево и лилаво), които се получават чрез смесване на два основни цвята и на още шест третични, които се получават чрез смесване на първични и вторични цветове.

Цветовете се делят на топли и студени.

Най-добрите цветове за спалнята

Видът на спалнята зависи преди всичко от обитателите й, от техните предпочитания и вкусове. Когато става въпрос за цв...

25/11/2016

Студените са успокояващи, докато топлите са по - енергични и ярки. Черно, бяло и сиво се считат за неутрални и се използват за създаване на разнообразие от нюанси и тонове. Чрез добавяне на бяло към всеки цвят се създава нюанс, добавянето на черно създава сянка, докато добавянето на сиво създава тон.

Аналогични цветове са цветовете, разположени един до друг върху цветното колело. Тяхната комбинация е хармонична и създава лек за визуално възприятие ефект, тъй като те обикновено изглеждат добре в една рамка. Няма значение коя гама от съседни цветове ще се комбинират, резултатът е лек и монохромен вид във всяка стая у дома. Използването на аналогична цветова схема се основава на избягване на контрастите, което помага да избягате от опасността да обзаведете с твърде топли или твърде много студени тонове. Аналогичните схеми работят най-добре с до пет цвята, но се препоръчва да се ограничи изборът до три. Когато се използват три съседни цвята, един се използва като основен и другите - за допълване на схемата. Основното предимство на аналогичните цветови схеми е, че те изглеждат по-богати от монохроматичните. Като недостатък може да се отбележи, че този тип цветова схема няма контрасти и не е толкова жизнена.

Когато декорирате дома си, изберете цветовия диапазон, който искате от цветното колело. Определете кой ще бъде вашият основен (доминиращ) цвят. Не е необходимо да работите с основни (прости) цветове. Можете да използвате нюанси или пастелни. Преди да нанесете боя, е добре да смесите някои цветове и да ги тествате на стената. Не забравяйте, че черно, бяло и сиво са неутрални цветове, които могат да ви помогнат да създадете различни нюанси, тонове и сенки.

Основните групи цветове, които се отличават на цветното колело са четири: жълто-червено, синьо-червено, жълто-зелено, синьо-зелено.

Ето няколко възможни комбинации:

  • Червено, червено – оранжево и червено – виолетово
  • Жълто, жълто – оранжево и оранжево ;
  • Синьо – зелено, зелено, жълто – зелено;
  • Синьо, синьо – виолетово, виолетово;
  • Червено, червено – оранжево, оранжево;
  • Зелено – жълто – зелено, жълто;
  • Синьо, зелено – синьо, зелено.

    С тези прости правила и дизайнерски техники лесно можете да определите кои са най – добрите за вашия интериор цветови схеми

Декорирайте спалнята в пастелни цветове

След като кварцовият цвят беше избран за нюанс на 2016 г. той заслужено зае доминиращо място в дома. Особено подходящ...

16/07/2016
За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...