Как да спите повече през нощта

Как да спите повече през нощта
Източник: unsplash.com

Спането не е (само) удоволствие. То е необходимост. Така твърди Световната здравна организация (СЗО), която също така предупреждава за рисковете от недоспиването.

Как да обзаведете спалнята за по – добър сън?

Прекарваме много време в леглото. Една трета от нашия живот, за да бъдем точни. Но дори да сте стриктни и да отделяте...

27/05/2017

Ако не приемаме цялата почивка, от която се нуждае организмът ни, може да се стигне до стомашни проблеми, значително повишаване на апетита и тревожен дисбаланс в работата.

Но няма две мнения - човешкото тяло се нуждае от възстановяване.      

Шест растения в спалнята за по-добър сън

Домашните растения пречистват въздуха, снабдяват го с кислород и правят дома по-цветен. Правилно подбраните растения ...

15/11/2015

Колко часа трябва да спи човек?

Количеството сън, от което се нуждае човек, зависи от много фактори. Световната здравна организация дава препоръки в зависимост от възрастта:
Новородени - 16-18 часа дневно
Деца в предучилищна възраст - 11-12 часа дневно
Ученици - минимум 10 часа дневно
Тийнейджъри - 9-10 часа дневно
Юноши и възрастни - 7-8 часа дневно

 

Време за сън

Установено е, че идеалното време за лягане е между 22:00 и 23:00 часа. Те базират оценката си на ежедневието, при което пикът на активността е в 09:00 ч. и спада около 22:00 или 22:00 ч. Ако в такъв ден не сме заспали до 23:00 часа, нивото на кортизола няма да се понижи толкова, колкото би трябвало. Тогава може да се окаже трудно да заспим изобщо.

Съвети за по-добър сън

За тези, които трудно заспиват, предлагаме няколко съвета за по-добър сън. Имайте предвид, че тези препоръки са индивидуални за всеки човек.

Не спете през деня.
Бъдете активни и не се излежавайте, за да може организмът ви да се подготви за сън вечерта.

Почасова рутина
Въпреки че понякога е сложно, препоръчително е да си лягате и да се събуждате по едно и също време всеки ден - дори през почивните дни. Рутината е чудесен съюзник, за да си починете.

Без кофеин
 Вечер и особено през нощта кофеинът е забранен, ако искате да спите добре.

 

Без никотин
Същото важи и за никотина, който трябва да се избягва във всичките му разновидности, включително пластирите.

Упражнения, но…
Редовните упражнения помагат да спите много по-добре. Въпреки това трябва да се стараете да не правите упражнения 3 часа преди лягане.

Избягвайте алкохол или чай
Ако кофеинът ще промени почивката ви, то алкохолните напитки и чаят също. Те не са препоръчителни преди лягане.

Избягвайте тежките ястия
Тежката храна за вечеря ще доведе до по-дълъг процес на храносмилане, което ще ви попречи да заспите нормално. Опитайте се да ядете леки ястия и храни, които се усвояват лесно.

Уютна спалня
Важно е спалнята да ви приканва да спите. За да направите това, направете я тъмна, без шум и с комфортна температура. Преди всичко трябва да се чувствате добре в собствената си спалня.

Избягвайте разсейването
Ако ви предстои да заспите, избягвайте всичко, което може да ви разсее. Компютри, мобилни телефони, таблети... Доказано е, че всяко технологично устройство от този тип кара мозъка ни да се активира и ние губим инерцията на съня.

Слънчеви бани
През деня се опитвайте да правите слънчеви бани колкото се може повече (винаги със защита). Слънчевият цикъл регулира биологичния часовник, както и етапите на сън и бодърстване. Всъщност през лятото е по-лесно да заспим и си почиваме по-добре. Това се дължи на въздействието на UVA лъчите върху мелатонина - хормона, който контролира циклите на съня.

Ако не можете да заспите и изглежда, че няма да успеете, не прекарвайте повече от 20 минути в леглото. Станете и направете нещо, за да се отпуснете. От това да изпиете чаша вода до това да се разходите или да прочетете книга. Каквото и да е, за да прочистите съзнанието си и да се отпуснете.       

За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...