Kак да се отървете завинаги от праха в апартамента

Kак да се отървете завинаги от праха в апартамента
Източник: pexels.com

Aпартамент без прах е утопия. Дори ако бършете рафтовете, прахосмучите килимите, миете первазите и плотовете всеки ден, пак няма да можете напълно да се отървете от него. Но има няколко начина да помогнете за свеждането на количеството прах до минимум.

10 трика за бързо почистване

Предлагаме ви няколко идеи за бързо почистване и „поправка“ на малките неразбории у дома. Със сигурност м...

13/08/2016

Ето няколко такива

1. По-рядко отваряйте прозорците

8 начина да почистите лесно

Почистването на дoма може да е  трудна и доста досадна задача, особено ако не разполагате с много време. Все пак...

22/10/2016

Животът в пространство, без чист въздух, е лоша идея. За да поддържате оптимален микроклимат в апартамента, е задължително да го проветрявате ежедневно. Но в същото време не трябва да забравяме, че навън е много прашно, което означава да не оставяте прозорците отворени цял ден.

Най-добрият вариант е да проветрявате стаята на всеки два до три часа в продължение на десет минути, но също така трябва да вземете предвид сезона и времето.

2. Сменяйте спалното бельо и хавлиите веднъж седмично

Дори и да не виждаме акари, това не означава, че те не са в нашия апартамент. Най-любимите местообитания на тези организми са банята и спалнята, тъй като са топли, влажни и се хранят с  мъртви човешки кожни клетки, които остават върху спалното бельо и кърпите. Ето защо е добре да сменяте текстила поне веднъж седмично.

3. Махнете килима

За килимите винаги се водят безмилостни спорове. Някои са на мнение, че апартамент без тях изглежда студен и неудобен, други смятат килимите за прахоуловители. И двете мнения са верни, но има важен нюанс - ако искате къщата ви да е чиста и да не се налага да почиствате всеки ден, махнете ги. Те улавят прах, влошават микроклимата и дори могат да доведат до затруднено дишане.

4. Огледайте вещите си

Колко време е минало, откакто сте преглеждали съдържанието на шкафове, рафтове, чекмеджета на бюрото и кутии? Ако не можете да си спомните, време е да направите пълна ревизия. Ненужни касови бележки, гаранционни карти и визитки, сервизи на баба, които дълги години не са използвани в бюфета, събират прах в бюфета, сувенири, донесени от почивка, счупени домакински уреди, козметика с изтекъл срок на годност... Внимателно прегледайте съдържанието на всички места и ги редуцирайте.

5. Избирайте почистващи продукти разумно

Ако прахосмукачката е оборудвана с HEPA филтър, по време на процеса на почистване тя отделя много по-малко прах във въздуха от устройствата с конвенционални филтри? Трябва също така внимателно да изберете аксесоарите, които използвате, за да избършете праха от повърхностите. Изберете мека микрофибърна или антистатична кърпа, която да „попие“ праха и ще намали значително количеството му.

6. Използвайте пречиствател и овлажнител на въздуха

В помещението е необходимо да се поддържа оптимална влажност - от 40 до 60 процента. Две популярни устройства могат да ви помогнат да се справите с тази задача: овлажнител и пречиствател на въздуха. Последният не само насърчава изпарението на течността, но също така улавя прах и частици отломки, принуждавайки въздуха през филтъра. 

За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...