5 грешки, които допускаме при работата си в градината

5 грешки, които допускаме при работата си в градината

Радвате се на вашата градина и се грижите за нея, но нещата не вървят както трябва. Поддръжката на градината обаче не означава само да посадите цветя и да плевите. Има и някои тънкости, които начинаещите градинари често допускат, без да осъзнават. Ето няколко от тях:

Перфектната къща за градината

Много хора имат в градината си беседка или някакъв друг кът за отдих. По-богатите имат къща за гости. Тази къщичка в...

14/10/2015

1. Не тествате почвата

Как да подготвим зелената площ в градината през пролетта

Красивата градина е мечта и мисия за всеки, който има двор или дори малко пространство пред дома. И ако цветята и рас...

31/03/2016

Почвата може да бъде различна в различните части на двора. На едно място тя може да е богата на хранителни вещества, докато на друго да липсват такива. Затова тестер за почвата, за да разберете от какви добавки може да се нуждаете. Почвата също може да се промени от един вегетационен сезон към друг, така че е важно да я проверявате редовно.

2. Поливате листата

Високото поливане не е най-ефективното решение за градината. Така не само рискувате да губите много вода, но мокрите листа могат да се превърнат в място за размножаване на гъбички и болести. Вместо това инвестирайте в система за капково напояване или маркуч. Така растенията ще получат влагата, от която се нуждаят директно в корените. Планирайте поливането си в ранните сутрешни часове, преди да стане твърде горещо, за да предотвратите изпаряването.

 

3. Не компостирате

Подмяната на почвата означава и допълнително подхранване. При всяко ново пресаждане, слагайте тор или компост, които да обогатят земята и ще помогнат за по – бързия растеж на цветята. Ако имате желание, може да направите и ваш компост. За него ще са ви нужни есенни листа и хранителни отпадъци, които редовно трябва да аерирате. Така на пролет ще си имате свой собствен подхранващ материал.

4. Пренебрегвате борбата с вредителите

Лисните въшки, паяци, щитоносни въшки са сами малка част от вредителите, които живеят във вашата градина и може да се окажат пагубни за растенията. Не се притеснявайте обаче, не е нужно да използвате отровни материали.

Ако растенията биват нападнати от вредители, измийте със силна струя топла вода, като обърнете внимание на долната страна на листата. Вариант е да използвате и сапунен разтвор от вода и домашен сапун.

5. Не мулчирате

Мулчирането е застраховка за всичките ви усилия. То не само помага на почвата да запази влагата си, но някои видове мулч също могат да добавят необходимите хранителни вещества към почвата. Така не само ще запазите растенията ви здрави, но и им помага да растат!

Арт идеи за градината

Независимо дали имате тртадиционен или модерен вкус, артистичността във външното пространство може да даде силен акце...

30/04/2016
За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...