Защо ескимоското иглу не се топи и не се разпада, дори когато вътре е 20 градуса?

Защо ескимоското иглу не се топи и не се разпада, дори когато вътре е 20 градуса?
Източник: unsplash.com

От инженерна и архитектурна гледна точка ескимоското иглу е невероятна структура. Tрудно e да се повярва, че хората са го измислили още в древни времена, разчитайки само на емпиричен опит. Липсата на системни познания по физика обаче не е попречила на северните народи да създадат нещо наистина съвършено. И така, защо иглуто не се разпада и не се топи, когато се затопли вътре?

Интересни начини да интегрирате плъзгащите врати в дома

Плъзгащите врати, тип „оборски“ напоследък се превръщат във все по – предпочитан избор за много хор...

02/12/2017

Противно на популярния стереотип, иглу не се изгражда от лед, а от сняг. От компресиран сняг. Само от това него да се изрежат блокове с подходяща форма и размер. По време на строителството снежните блокове се полагат в спирала. Основната площ на иглуто трябва да е малка - от 5,5 до 10 метра. Изграждането на такова жилище не е тривиална задача, но опитен ескимос може да построи 5,7-метрово иглу за един човек за 45-60 минути.

8 трика, с които готвенето ще бъде по-бързо и по-интересно

Понякога, за да приготвите нещо, трябва да отделите много време, а не винаги резултатът е това, което сте очаквали. &...

22/03/2020

Иглуто трябва да е кръгло, тъй като само с тази форма на конструкция може да се осигури най-малката равнина на контакт с околната среда. Това е много важно по отношение на запазването на топлината и от гледна точка на здравината на конструкцията. Вътрешността на иглуто е свързана с външния свят чрез два отвора: малък вход на нивото на пода и малък комин на нивото на покрива. След като иглуто се затопли достатъчно, входът и коминът трябва да бъдат затворени. Това създава топъл джоб. Най-често иглуто се нагрява чрез изгаряне на мазнини от морски обитатели.

Температурата в иглуто може да достигне +20-25 градуса по Целзий. При нея в помещението се образува конденз и стените на иглуто започват да се топят. В крайна сметка цялата влага по някакъв начин се утаява от вътрешната страна на стените, след което бавно се охлажда и се превръща в тънък лед. Впоследствие ледът осигурява допълнителна защита срещу загуба на топлина и вятър. Всъщност иглуто не може да се разпадне поради температурната разлика. Докато вътрешността на дома е много топла, отвън е много студено. Рязката температурна разлика, съчетана със специфичната форма на жилището, не позволява на стените на иглуто да се стопят достатъчно, за да се срути цялата конструкция.

 

 

За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...