Защо в Скандинавието засаждат трева на покривите?

Защо в Скандинавието засаждат трева на покривите?

Още от древни времена скандинавските народи са се научили да ценят и уважават природата, рационално използвайки нейните ресурси. Дотолкова, че дори обикновената трева е издигната до специален ранг и се е превърна в основния материал, който се използва при изграждането на топли и надеждни жилища. Затова сред живописния скандинавски пейзаж можете да намерите цветни къщи повече от органично взаимодействащи с околната природа. Причината за тази идилия са „живите“ покриви, които са създадени по специална технология, предавана от поколение на поколение.

Най-често цветни къщи могат да бъдат намерени в необятността на Скандинавия, където от древни времена дълбоко са уважавали природата и са взаимодействали с нея, доколкото е възможно. Суровите климатични условия на този регион диктуват свои условия, към които хората се приспособяват, създавайки надеждни и топли жилища, използващи естествени материали. Използвани са не само дърво, камъни и глина, но и трева, която се превръща в основния покривен материал.

Това е разбираемо, тъй като в допълнение към естетиката, такива покриви предлагат важни социални, екологични и финансови ползи.

Още от древни времена скандинавците знаят, че почвата и тревата са най-удобният и икономичен материал, който винаги е бил под ръка. Единственото нещо е, че трябва да бъдат правилно „монтирани“, защото най-малката грешка може да доведе до теч на покрива.

За да може къщата да издържи значителното тегло на този покрив, са създадени мощни носещи конструкции (от дърво или камък) и поддържащ под, върху който е положен слой глина (най-малко 10 см). Тя е в основата на топло и хидроизолацията. След това по цялата площ се разпределя слой от брезова кора, която е разпределена с вътрешната страна нагоре, а за подобряване на изолационните свойства се импрегнира с овча мазнина, покрита с торф, слама и мъх. Те са последвани от слоеве трева (най-малко 20 см), в които тревата поникна много бързо. Корените му укрепват структурата на покрива, докато зелената част на растението се превръща в декорация за къщата.

В зависимост от това какъв материал е преобладавал в дадена област, стените са били направени от дърво или камък.

На „живите“ покриви се създава собствена екосистема, която им позволява да поддържат живота на растенията, а хората се радват на допълнителни ползи. При зимния студ мощно многослойно покритие, подсилено със слой сняг, помага да се запази топлината вътре в помещенията, но в горещите дни ще се превърне в естествена защита от парещите лъчи на слънцето. Но по време на обилни дъждове покривът се превръща в "жива" гъба, активно абсорбираща влагата.

 

Благодарение на тези свойства микроклиматът в къщата се подобрява без допълнителни системи. И най-приятният момент за собствениците на такива жилища - "живият" покрив почти не се нуждае от поддръжка, особено ако в домакинството има пасящи животни, които заменят косачките, естествено поддържайки естетиката на сградата.

Въпреки факта, че съвременната строителна индустрия предлага много опции, които опростяват монтажа на покриви, древните технологии все още се използват активно в Скандинавия. В днешно време „живи“ покриви могат да се видят в модерни хотели и ресторанти, в частни къщи, спирки на обществения транспорт или в увеселителни паркове.

 

Скандинавците не само се гордеят с изобретението на своите предци, но и непрекъснато усъвършенстват технологията за създаване на зелени покриви.

Въпреки неоспоримите предимства на "зелените" покриви обаче, този метод на покривно полагане не е подходящ за всички жители на земята, тъй като растенията се нуждаят от влажна почва, което не е толкова лесно да се осигури.

 

 

За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...