7 правила за по-удобен за живот интериор

7 правила за по-удобен за живот интериор

Красотата и комфортът не винаги вървят ръка за ръка. Ярък пример е интериор на апартамен, който изглежда като от корицата на списание, но в същото време e неудобeн за живот. За да не се окажете в такава ситуация, ето на какви нюанси да обърнете внимание.

1. Голяма мивка

Проектирането на кухня изисква много усилия и следване на определени правила – уреди, разположение, отстояние…Важен момент е закупуването на мивка, защото комфортът до голяма степен зависи от нея, ако нямате съдомиялна машина.

При избора на мивка повечето хора обръщат внимание на дизайна и материала. Разбира се, тези показатели са много важни, тъй като влияят на външния вид на продукта, как се вписва в цялостния интериор и неговия експлоатационен живот. В магазините можете да намерите огромен брой различни модели, вариращи от порцелан, стъкло, естествен камък и завършвайки с класически артикули от неръждаема стомана.

Важно е обаче да се вземе предвид още един нюанс - това е размерът на мивката. Оптималната ширина е 50-65 см и дълбочина 16-20 см. Ако изберете по-малък модел, тогава цялата повърхност наоколо, както и подът, винаги ще бъдат мокри, а почистването ще се превърне в досада.

2. Многостепенно осветление

Ако се чувствате неудобно в една стая, погледнете тавана – ако има само един полилей, който трябва да освети цялата стая, това може да е причина за дискомфорт. Може би това решение е било актуално преди, но модерният дизайн не е пълноценен без сценарии за осветление.

Допълнителни светлини могат да бъдат поставени в зони, които искате да подчертаете, като трапезарията или кът за четене. Нощни лампи с разсеяна светлина биха били подходящи в близост до леглото, подова лампа до дивана, лампа на работния плот и релсови светлини на тавана. Трябва да предвидите и осветление за шкафове, огледала в коридора и банята, работни повърхности в кухнята. Различните сценарии на осветление ще ви позволят да създадете правилната атмосфера в стаята, в зависимост от нуждите и времето на деня.

3. Топъл под

Ако по-рано подовото отопление беше лукс, днес то е по-скоро важен фактор за създаване на комфортна среда, особено ако живеете на приземния етаж или апартаментът не се отоплява добре. Освен това е много приятно да се ходи по топлия под и поддържа приятна температура във въздуха.

4. Многофункционални мебели

Ако сте собственик на малък апартамент, в който отделните стаи са лукс и трябва да комбинирате функционалността на 40-50 кв. м, не можете без такива мебели. Най-често трябва правилно да оборудвате спалнята-хол. В този случай гардероб-легло с диван move да помогне. Такова решение позволява не само организиране на допълнително легло, но и спестяване на около три квадратни метра, което в малък апартамент е ценно. Освен това, като скриете леглото в гаредроба, можете да приемате гости в уютна дневна, където леглото няма да привлича погледи.

 

Друг интересен и практичен вариант за многофункционални мебели ще бъде двойно легло с ортопедичен матрак, съчетано с голям диван

5. Скрити кабели

Факт е, че в нашите апартаменти се трупа все повече и повече домакински уреди. Всичко започва с необходимите уреди: телевизор, хладилник, пералня. И сега всяка стая е пълна с поне три джаджи. Няма нищо лошо в това, че се опитваме значително да улесним живота си и да го направим възможно най-удобен. Кабелите обаче развалят впечатлението от интериора, но и са опасни за деца и животни, пречат при почистване.

Използвайте декоративна кутия или кабелен канал. Може да изберете стилно решение, което ще се впише във всеки интериорен дизайн.

6. Естествени материали

Въздействието върху сетивата се осъществява не само визуално, но и тактилно. За благотворно въздействие върху психиката и усещане за комфорт до голяма степен са отговорни текстурите, които ви карат да ги докоснете. Една такава текстура е дърво. Нищо чудно, че дизайнерите толкова обичат да го използват в процеса на интериорен дизайн.

Дървените текстури придават топлина на стаята, изпълват я със светлина и комфорт, което е особено вярно, ако например сте прекалили със сиви или тъмни нюанси, които направиха стаята мрачна.

7. Разнообразен текстил

Завеси, килими, възглавници на дивана - всичко това трябва да се комбинира с декора на апартамента в цвят. Можете да комбинирате не само нюанси, шарки, но и материали. Например плетено покривало и възглавници в кадифени калъфки. Модерен и интересен е принципът на наслояване. Можете да разстилате килими един върху друг (обемен ярък килим върху голям обикновен килим), да поставите пътеки близо до леглото. Текстилът прави атмосферата в стаята по-топла и домашна.

 

 

За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...