8 начина да имате енергийно ефективен дом

8 начина да имате енергийно ефективен дом

Енергийно ефективният дом има много ползи – от околната среда до по – ниските сметки, повече комфорт и уют. Да създадете такова жилище обаче не е толкова трудно, колкото може би повечето хора смятат. Защото с няколко лесни стъпки и малки инвестиции, които бързо ще се изплатят, ще се радвате на по – добър за финансите и за природата дом.

1. Заменете старите си уреди.

Старите хладилници са сред най-големите консуматори на енергия. Отървете се от него и инвестирайте в енергийно ефективен модел (клас А, А+, А++). Подобно е положението и с фурната, котлоните и пералнята. Инвестицията не е малка, но скоро ще усетите разликата. Най - малкото по сметките за електричество.

2. Инсталирайте програмируем термостат.

Няма нужда да затопляте къщата през деня, докато сте на работа; или през нощта, докато спите. Ако сложите термостат може да програмирате включване и изключване всеки ден от седмицата и ще спестите пари.

3. Запазете топлината вътре.

Дори и да не ви се вярва, но много жилища не могат да се затоплят, защото топлината отива навън. Проверете уплътненията около прозорците и вратите, сложете гумени ленти или пяна. Знаете ли, че 2 см отвора под вратата е еквивалент на 5 см дупка в стената? Представете си, колко много топлина губите.

4. Заменете старите прозорци.

 

Сменете старите единични прозорци с такива с двоен или троен стъклопакет. Ако не можете да смените прозорците тази година, помислете за слагане на плътни завеси, които могат да спират студа през зимата и слънцето през лятото.

5. Сложете енергийно ефективни крушки.

Компактните флуоресцентни лампи (CFL) или LED лампите са чудесна алтернатива на крушките с нажежаема жичка във вашия дом. Ако не обичате силата на флуоресцентните лампи, помислете за избор на мек / топъл тон на светодиодна крушка. Тези светлини не само имат по-дълъг живот от традиционните електрически крушки, но те могат да ви спестят куп пари.

6. Използвайте вентилатори, за охлаждане и циркулиране на въздуха. 

Макар че този съвет е по-малко уместен през зимните месеци, когато се затопли времето, със сигурност се отплаща. Таванните и преносимите вентилатори са много по-енергийно ефективни и рентабилни за работа спрямо климатика и ще ви спестят доста пари.

7. Монтирайте слънчеви панели на покрива.

Ако живеете в къща, помислете за соларни панели, които да инсталирате на покрива. Така ще се радвате на топла вода, без да платите и стотинка.

8. Засадете дърво ... или две.

Широколистните дървета в двора могат да помогнат за енергийната ефективност на вашия дом, както през лятото, така и през зимата. Засадете дървото (дърветата) на страната на къщата, която е най-интензивно изложена на слънце през лятото. Листата на дървото ще засенчват през горещите летни месеци, докато и голите клони ще позволят на слънчевата светлина да влиза в стаите през студените зимни месеци.

За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...