Това са най-редките цветове на Земята

Това са най-редките цветове на Земята
Източник: unsplash.com

Учените смятат, че човешкото око може да различи до 10 милиона цвята. Това е доста впечатляващо, като се има предвид факта, че имаме само три вида цветовъзприемащи пръчици в нашите ретини: червени, зелени и сини. Като цяло седемте най-известни нюанса са цветовете на дъгата- червено, оранжево, жълто, зелено, синьо, индиго и виолетово са широко известни като ROYGBIV от години. Но само си помислете – имаме още 9 999 993 други цвята, които могат да бъдат видени, решихме да проучим най-редките цветове по света.

Най-цветните бани

Банята някога беше доста скучна – бели плочки, мозайка по пода, бойлер който няма как да не забележиш. Днес мо...

29/10/2015

Ултрамариново синьо

Този прекрасен нюанс на синя боя някога е бил толкова рядък цвят, че цената често е надвишавала цената на златото. Пигментът беше направен от смилане на лапис лазули, скъпоценен камък, открит предимно в Афганистан. Неговата рядкост означава, че е бил използван много пестеливо и обикновено е бил пазен за изключително специални цели, като изобразяване наметалото на Дева Мария в религиозни произведения на изкуството. В края на 1820 г. във Франция и Германия започва да се произвежда синтетичен ултрамарин, заменяйки скъпия и трудоемък процес на добив, транспортиране и смилане на лапис лазули.

Какво настроение създават различните цветове у дома?

Научно доказано е, че цветовете влияят на настроението. Така че - преди да изберете цветовата схема при ремонт у нас,...

07/01/2016

Кермес

Червеният цвят Кермес е най-старата известна червена боя и датира от ранните египтяни. Произвежда се от смилане на изсушени тела на буболечки - в този случай женски насекоми кермес, които живеят на дървото кермес. Червеното Кермес е рядък цвят, защото са необходими стотици и стотици насекоми, за да се получи силен цвят. Той излиза от мода, когато кохинилът (друго насекомо) е открито от европейците като източник на гагрилото.

Тирийско лилаво

Това е най-редкият лилав цвят и има невероятен мит, свързан с него: полубогът Херкулес посещава морска нимфа, когато кучето му започна да дъвче нещо на плажа. Когато Херкулес най-накрая накарал кучето да го пусне, вижда, че муцуната му е оцветена в красиво лилаво, а нимфата е поискала облекло в същия цвят.

Оказва се, че кучето е захапало бодлив морски охлюв мурекс, който произвежда лилавия цвят. И тъй като плажът е до древния финикийски град Тир, идва и името тирийско лилаво. Очевидно това е най-зловонното багрило в света, а предизвикателствата при получаването на багрилото от охлюва го правят един от най-редките цветове. Това доведе до превръщането на лилаво в цвят, свързан с кралските особи.

Индийско жълто

Това меко, но ярко жълто се счита за рядък цвят поради изключително странния му произход. Използвано от художници, включително Ван Гог, индийското жълто се казва, че идва от урината на недохранени крави в бенгалския град Мунгер. Те са били хранени само с листа от манго, така че техните секременти дават брилянтен жълт пигмент, който е много търсен от художниците.

Мумиево кафяво

Наричан още египетско кафяво, този рядък цвят има доста груба история зад себе си. Пигментът е произведен чрез събиране на мумии и смилане на плътта им, за да се получи кален кафяв цвят. Цвят Mummy brown се предлага от 16-ти век до 60-те години на миналия век, но както се очаква, добивът на цвета е силно огранчен.

Оловно бяло

Един от най-важните цветове в изкуството, оловно бялото е един от най-редките цветове в съвремието. Оловното бяло е ценено, защото плътността на боята позволява на художниците да рисуват щрихи от светлина в своите творби, вдъхвайки живот на картините по нов начин.

Зеленото на Шееле

Зеленото на Шееле е пролетен оттенък, отразяващ ливади с треви и буйни градини. Единственият проблем е, че съдържаше арсен. Зеленият цвят е бил много модерен цвят и се среща в тапети, дрехи и дори храни и напитки. Зелените цветове днес се правят без арсен, но често съдържат хлор – по-безопасен за нашите тела, но за съжаление не и за планетата, тъй като не може да се рециклира или компостира.

За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...