Не само небостъргачи: 6 необичайни архитектурни проекта в Абу Даби

Не само небостъргачи: 6 необичайни архитектурни проекта в Абу Даби

С какво свързвате Обединените арабски емирства? Най-вероятно с небостъргачите. Но съвременната архитектура на региона не се ограничава само до тях. В столицата на ОАЕ, Абу Даби, можете да намерите много сгради, които са погълнали не само визионерския дух на Близкия изток, но и идеите за запазване на вековни традиции, хуманизъм, уважение към природата и света.

Ето няколко такива.

Централен пазар на Абу Даби

Norman Foster Architects Foster + Partners създаде модерна интерпретация на традиционния близкоизточен базар, където можете да намерите всичко - от редки подправки и деликатеси, до произведения на местни художници и скулптори. Вътрешната и външната дограма предава идеята за топло, приветливо гостоприемство, а прозорците по целия периметър на сградата са изпълнени в стила на ориенталския орнамент. Тяхната сложна осмоъгълна форма създава игра на светлина през деня и помага да се поддържа комфортна температура за посетителите. На покрива на Централния пазар има кът за сядане със зелени площи, където можете да се насладите на красива гледка към града или да наблюдавате залеза.

Централата на Siemens

Дизайнът на бизнес центрове в Абу Даби се преосмисля от съвременните архитекти, като се отчита нарастващото търсене на устойчивост и екологичност на сградите. Това беше дизайнът на сградата на централата на Siemens , която почти веднага след откриването получи платинен статус от индекса LEED, който оценява екологичността и ергономичността на сградите по целия свят. Специфичната удължена форма, както и специално разработената технология за засенчване позволява използването на минимум материали, намаляване на топлопроводимостта и количеството въглероден диоксид, изпускан в атмосферата.

Център за три религии

Проектиран от британския архитект Дейвид Аджайе , за да отвори врати през 2022 г., той ще включва ансамбъл от три храма: джамията Имам Ал Тайеб, църквата Св. Франциск и синагогата на Мойсей Бен Маймон. Разпознаваемата геометрична концепция на три куба предава идеята за приемственост на традициите, съчетана с индивидуалността и специалната роля на всяка една от религиите.

Интересното е, че още на етапа на проектиране архитектите включиха представители на три религиозни общности от цял свят, за да отразят историята на всяка с най-голяма точност и да се съобразят с необходимите изисквания по време на строителството. Архитектите се стремят да разкажат в детайли историята на религиите, въплъщавайки я в специалния дизайн на фасади, колони, прозорци и сводове, както и в декоративни интериорни елементи.

Мостът на Шейх Зайед

Проектиран от Заха Хадид, един от най-почитаните и разпознаваеми архитекти днес, мостът е създаден като разширение на магистралната система на южния бряг на Персийския залив и катализира развитието на Абу Даби като град с модерна инфраструктура. Почти веднага след откриването мостът се превърна в забележителност на емирството поради специалната си летяща конструкция и „хипнотизиращата” си форма. Асиметричните стоманени арки създават форма на морска вълна, която се допълва от динамиката на светлината и сянката благодарение на специални светлинни инсталации.

Лувър Абу Даби

Близкоизточният проект на Жан Нувел се превърна в символ на глобалните стремежи на столицата на Емирствата. Казват, че Лувърът е построен точно там, където арабското небе се среща със златните пясъци на Саадият и водите на Персийския залив. Куполът на музея, който се състои от почти осем хиляди дупки и тежи 7,5 хиляди тона, сякаш се носи във въздуха. Благодарение на специалния си дантелен дизайн, интериорът на Лувъра създава ефект, който се нарича "дъжд от светлина" - вдъхновен е от слънчевите отражения, които се пробиват през палмовите листа.

Проектът на Nouvel получи статут LEED Silver благодарение на високоефективната си климатична и осветителна система, която спомага за пестенето на електроенергия.

Музей Гугенхайм

Музеят от 320 квадратни метра ще бъде построен от Франк Гери на остров Саадият и ще бъде най-големият от клоновете на музея, 12 пъти по-голям от оригинала в Ню Йорк. Ярка комбинация от бетон, метал и стъкло е органично интегрирана в архитектурния ансамбъл на острова, а конусовидни елементи свързват музея с местните традиции - архитектът е вдъхновен да ги създаде от арабските вятърни кули.

 

За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...