Интериор в неутрални тонове: 7 основни правила

Интериор в неутрални тонове: 7 основни правила

Общоприето е, че минималистичен интериор в неутрална палитра е много лесен за създаване. Kакво може да бъде по-просто от комбинация от нюанси на бежово, млечно, пясъчно, сиво? Често обаче такъв интериор се оказва много скучен. Резултатът е "предпазливи" стаи с неопределени цветове , в които няма и капка живот. Бежовият диван почти изчезва на фона на същата бежова стена. Жълтеникавият килим напразно се опитва да се покаже на фона на паркета от същия тон. Сивкавите завеси изобщо не изпъкват в стаята. Така външният вид на къщата става „скучен“, няма усещане за обем и игра на нюанси. Факт е, че създаването на интериор в неутрална гама изисква познаване на някои правила .

1. Мек контраст

Интериорът в неутрална гама задължително трябва да съдържа цветови контраст. Ако използвате комбинация от няколко неутрални цвята, препоръчително е да ги използвате с тъмни нюанси на кафяво и сиво за "баланс". Бъдете внимателни - не се увличайте с много тъмни нюанси - има шанс да направите интериора твърде мрачен. Затова си струва да изберете няколко аксесоара или една-две мебели в тъмен цвят, но нищо повече.

 

2. Различни текстури

Интериорът в неутрални цветове винаги изглежда по-добре, ако декораторът комбинира различни текстури на материали в композицията. Този ход компенсира липсата на ярки цветове, които обикновено хващат окото. Във ваша полза е да има пухкав килим, ресни на възглавницата, обемна бродерия, гънки от плат, необичайна декорация за стена, пухкаво покривало.

3. Играйте с мащаба

Комбинирайте елементи с различни размери. Например, големи гардероби и дивани - с малки масички и елегантни аксесоари. Не се страхувайте да използвате големи предмети в много малка стая. Противно на общоприетото схващане, те ще помогнат да се отклони вниманието от скромния размер на стаята и да се създаде "уау-ефект". Във всеки случай, играта с мащаба внася елемент на разнообразие в интериора, което е много важно.

 

4. Метални аксесоари

Това е голяма тенденция сега, въпреки че по всяко време аксесоарите от цветен или бял метал придават интересен блясък на минималистичен или неутрален интериор. Те винаги изглеждат страхотно на тъмен или светъл фон от всякакъв цвят. Сега е модерно да се комбинират метални предмети с различни цветове в един интериор.

5. Комбинация от орнаменти

Геометричните шарки вървят добре с райета, например. Също така в декора важи правилото за нечетен брой: добре изглеждат комбинации от нечетен брой орнаменти - три, пет и т.н.

6. Баланс

Трябва да запомните баланса. Струва си да помислите не само за това как да украсите интериора, но и как да се уверите, че външният вид може да успокоява. Много дизайнери започват да мислят за декора от подовата настилка. Подът действа като негова "основа" на интериора - в ежедневието ние гледаме предимно надолу и по един или друг начин винаги виждаме доста голяма площ. Мебелите и ярките аксесоари трябва да се виждат, но не трябва да спорят помежду си. Те се нуждаят от доста неутрален фон. Ако стените са светли, обектите на техния фон трябва да са по-скромни и лаконични в дизайна.

 

7. Фокусна точка

И, разбира се, всяка стая трябва да има композиционен център, нещо най-важно – това, което виждаме преди всичко, когато влезем в него. Това може да бъде голяма или светла мебел (например легло в спалнята или камина в хола), голям букет цветя или картина. Също така е важно този композиционен център (фокусна точка) да бъде един. Ако в интериора има две или три от тях, окото ще се умори и интериорът ще изглежда претоварен. Помислете какво виждате, когато влезете в стая. Къде веднага отива окото ви? Там, като правило, трябва да има фокусна точка.

 

За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...