Често когато пазаруваме се увличаме и купуваме повече, отколкото ни е необходимо. И ако за пакетираните храни и консервите това не е проблем, не така стои въпросът с пресните плодове и зеленчуци. Ако не успеете да ги консумирате, те завършват гниещи в хладилника или на плота.
Нашите кухни въплъщава онова удовлетворение, което идва от готвенето, храненето и общуването и това, което се случва ...
12/07/2017Как да ги съхраним за по – дълго и да спестим пари от купуване на нови. Ето няколко безценни съвета.
1. Обвийте стъблата на бананите с пластмасово или алуминиево фолио
Можете да се мислите за доста чист и хигиеничен човек - миете ръцете си с антибактериален сапун, къпете се всеки ден ...
05/01/2018
Бананите произвеждат газ етилен през периода на зреене. Чрез покриване на дръжките с пластмасово или алуминиево фолио, можете да предотвратите разпространението му в други части на плода. Така ще ги запазите свежи за 4-5 дни.
2. Поставете лука в найлонови чорапи, усучете ги и завържете възли между тях
Твърде много влага може да създаде предпоставка за лука да загние бързо. Ако го съхранявате в найлонови чорапи или в чорапогащи с дупки и ги закачите на сухо място, ще го запазите за дълго.
3. Чесънът харесва тъмните места с ниска влажност.
Идеалният начин да съхранявате чесъна е да го държите в контейнер или хартиена торбичка, която е на тъмно и сухо място.
4. Пресни подправки
Поставете ги в съд с вода на стайна температура (без да ги миете) и те ще се запазят поне 4-5 дни.
5. Пазете картофите на тъмно и хладно място.
Избягвайте да ги поставяте в найлонови торбички. По-добре е да ги сложите в хартиени или мрежести. Друга възможност за запазването им е кутия с решетки, която е покрита с вестник или абсорбираща хартия на дъното.
6. Ако авокадото не е узряло, увийте го с вестник и го сложете в хартиена торба.
Ако авокадото е зелено, поставянето в хладилника ще спре процеса на узряване. Трябва да го увийте с вестници и да го поставите в хартиена торба. Ако искате да узрее по-бързо, поставете банан в чантата.
7. Доматите трябва да се съхраняват при температура по-висока от 20 градуса, за да се запази по-добре вкуса им.
Колкото по-зрели са доматите, толкова по-концентрирани са техните аромати. Когато влязат в контакт с хладилника и останат на тази температура, те губят вкуса си. Времето за съхранение може да варира от 3 седмици до 2 месеца, в зависимост от това колко зрели са те.
8. Поставете гъбите (немити) в хартиена торба с магданоз.
Важно е да не миете гъби, докато не сте готови да ги консумирате. Препоръчително е да ги съхранявате в хартиена торба и да добавяте няколко клонки магданоз. Той действа като антиоксидант и предотвратява появата на петна. След това трябва да ги сложите в хладилника.
9. Дезинфекцирайте ягодите с бял оцет, без да отстранявате стъблото.
Важно е да се уверите, че няма ягоди с мухъл, защото те могат да развалят останалите. Махнете стъблото и ги поставете в херметически затворена чанта, само ако ще ги замразите. Ако те ще останат в хладилника, сложете ги в гевгир.
В хладилника може да останат от 5 до 6 дни
10. Увийте марулята, спанака или зеленолистните, за да ги запазите свежи.
Измийте листата в голямо количество студена вода. Уверете се, че са напълно сухи, преди да ги приберете в хладилника. Можете да ги поставите в пластмасова кутия или в херметичен плик. Важно е да ги увийте добре с абсорбираща хартия, защото това ще елиминира останалата вода.
Ако ги съхранявате правилно, те ще останат от 1 до 2 седмици в добро състояние.
11. Ако вече сте нарязали лимон, не оставяйте другата половина да се развали. Увийте го в алуминиево фолио или поръсете със сол.
Понякога използваме само половината от лимона и накрая хвърляме другата половина в боклука. Най-доброто нещо, което трябва да направите, е да го увийте в алуминиево фолио. Друга алтернатива е да сложите сол на пулпа и да се съхранява в хладилника. Преди да я използвате, просто трябва да го изплакнете добре.
Според изследването, 1 на всеки 10 души в света поне веднъж е страдал от леко натравяне от храна. Свежестта на продук...
12/04/2018