Как да подсилите имунитета през есента без лекарства?

Как да подсилите имунитета през есента без лекарства?
Източник: pexels.com

Навън е жарко лято все още, но само след няколко седмици есента ще започне да напомня за себе си – с шарените листа, аромата на пушек и печена тиква, с цветовете, с усещането за хлад сутрин и вечер и с…вирусите. Колкото и да не искаме да го признаем, смяната на сезоните винаги носи изпитание за имунната система и за здравето ни. За щастие има естествени мерки, които може да вземем, за да се предпазим от върлуващите вируси и да засилим имунитета.

5 лесни начина да направите всекидневната по-здравословна

Здравословният дом е щастлив дом. Е, може би това не е гаранция. Но здравословният дом е здрав дом и това е важно сам...

19/09/2018

Храната е важна

Храненето е в основата на силния и здрав имунитет, затова помислете какво слагате в чинията си.

8 здравословни закуски, които трябва да имате под ръка

Имали ли сте онова усещане следобед, че нямате сила за нищо. Всичко, което искате е да подремнете или да се излежават...

23/05/2020

Независимо дали търсите храни, които да ядете, за да предотвратите заболяване, или храни, които да ядете, когато сте болни, опитайте тези съвети, за да ободрите имунната си система.

 

1. Ако трябва да говорим за тип диета, най-здравословната е средиземноморската диета , която е богата на плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и здравословни мазнини и има минимално количество захар.

2. Изберете цитрусови плодове (портокали, грейпфрути, домати) като чудесен източник на витамин С, но помислете и за червени чушки, които имат три пъти повече витамин С от зелените чушки. В идеалния случай трябва да си набавяте витамини чрез здравословни храни, а не чрез добавки. Предозирането на витамин С няма да предпази от заболяване, защото е водоразтворим и тялото ви ще отдели това, което не усвоява.

3. Избягвайте възпалителни храни. Всички заболявания произлизат от някаква степен на възпаление. Възпалението е първата линия на защита на тялото срещу различни атаки, включително увреждане на тъканите, вируси и бактерии. Зачервяването, подуването и треската са признаци, че тялото ви не е здраво и имунната ви система изпраща лечебни бели кръвни клетки към засегнатите места. Понякога обаче тялото ви изпраща възпалителни клетки, дори ако не сте болни или наранени. Това може да причини хронично възпаление и да доведе до болезнени състояния като артрит. Захарта може да предизвика възпаление, така че се уверете, че само 10% от дневните ви калории идват от добавена захар.

4. Поддържайте чревното си здрави. Подобно на останалата част от тялото ви, червата съдържат добри и лоши бактерии. Инфекцията показва, че имате повече лоши бактерии, отколкото полезни. Пробиотиците, добър източник на добри бактерии, могат да помогнат за възстановяване на баланса на бактериите в тялото ви, да поддържат здрава имунна функция и да контролират възпалението. Пробиотиците обикновено съдържат различни микроорганизми, най-често бактерии, които принадлежат към групи, наречени Lactobacillus и Bifidobacterium. Те могат също да съдържат организми, които се срещат в дрождите, като Saccharomyces boulardii. Можете да приемате пробиотични добавки без рецепта или да ги консумирате естествено в храни, като  кисело мляко, мътеница, хляб с квас, извара, комбуча, темпе, кисели краставички, кисело зеле, кимчи.

 

Повишете имунитета чрез промени в начина на живот

Това, което ядете, е само половината от битката, когато става въпрос за естествено стимулиране на имунната ви система. Малки промени в начина на живот могат да подобрят цялостното ви здраве и да помогнат на имунната система да се справи с микробите, които идват по пътя ви.

1. Намалете стреса. Стресът, независимо дали е психологически или физиологичен, компрометира имунната система. Твърде много стрес може да ви направи податливи на физически и психически заболявания, включително депресия. Всъщност това може да съкрати години от живота ви. Има много начини за намаляване на стреса през целия ден, включително упражнения, медитация, пиене на билков чай вместо кафе или други кофеинови напитки, ходене, масаж и топли бани.

2. Упражнение. Експерти препоръчват поне 150 минути седмично аеробна активност с умерен интензитет или 75 минути седмично интензивна аеробна активност, или комбинация от двете, за поддържане на добро здраве.

3. Пийте умерено. Жените трябва да ограничат консумацията на алкохол до не повече от едно питие на ден, а мъжете не трябва да пият повече от две напитки на ден.

4. Подхранвайте смислени социални връзки. Добрите взаимоотношения подхранват емоционалното здраве, а доброто емоционално здраве защитава имунната система. Намалете празничния стрес, като прекарвате време с хора в живота си, които ви носят комфорт и радост и ви карат да се смеете.

За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...