Приготвяте вечерята и след като приключите с готвенето, наливате студена вода в горещия тиган, за да го охладите бързо и да го измиете. Грешка! Ако досега сте го правили, спрете. Колкото и изкушаващ да е този „трик“ да се освободите котлоните, единственото, което ще постигнете е да увредите съда за готвене дори и най - скъпия. Каква е причината за това ли? Т.нар. термичен шок.
Чугуненият тиган може да изглежда супер издръжлив, надежден и вечен, но за да бъде такъв, тайната се крие в правилнат...
08/09/2019Може да звучи малко научно, но това е, когато металът се разширява при нагряване. Повечето тенджери и тигани са направени от множество слоеве метал, като неръждаема стомана и алуминий, те имат емайлирано или незалепващо покритие. Всеки от тези материали се разширява и свива при различната температура. Ние не забелязваме обаче това, защото промяната се случва постепенно. Например, когато бавно затопляте тигана на печката или го оставяте естествено да се охлади до стайна температура, слоевете от метал се разширяват заедно.
Колкото и да обичате да готвите, колкото и вкусни, и изкушаващи ястия да правите, накрая се налага да миете съдовете....
07/12/2018Проблемът възниква, когато предизвикате рязка промяна в температурата, като изсипването студена вода върху горещата повърхност. Металите се охлаждат твърде бързо и шокът, дори малко количество студена вода на дъното, може да доведе до изкривяване или дори напукване на тигана.
А какво следва, когато имаме изкривен тиган? Неравномерно готвене. И ако това няма да се отрази пагубно на ястието, част от покритието може да навлезе в храната.
Затова, най – доброто, което може да направите е да оставите тигана са се охлади и да го измиете след това.
Трябва да бъдете особено внимателни, когато става въпрос за тънки тигани с незалепващо покритие, за стъклени или керамични съдове, тъй като те са най-податливи на термичен шок.
Когато имаме ограничено пространство и малко шкафове, но обичаме да готвим и купуваме какви ли не съдове, съхра...
10/09/2019