Франзели, багети, пърленки, лаваш….хлябът се предлага във всякакви форми и размери и е част от всяко хранене. И въпреки че е най-основната храна, често се оказва, че е и най-развалящата - бързо изсъхва или плесенясва.
Содата за хляб е може би най-универсалното кухненско средство, което имате. Можете да я използвате за готвене, като п...
05/03/2018Така че, ако искате да намалите хранителните отпадъци и да спестите пари, не забравяйте да следвате следващите пет съвета как да запазите хляба свеж за по-дълго време.
1. Замразете хляба
Содата за хляб е просто магична. С нея може да се почисти почти всичко – от банята, през пода, до зъбите. Смесе...
08/07/2016Ако изяждате само една или две филии хляб наведнъж, нарежете го и разделете филийките между хартия, за да ги отстраните по-лесно. Независимо дали замразявате цял или нарязан хляб, не забравяйте да го увиете плътно в торбичка за фризер. При размразяване, го оставете в хладилника за една нощ, а ако нямате време да чакате, може да го поставите в топла фурна, загрята за няколко около 20 минути.
2. Купете кутия за хляб
Кутия за хляб осигурява перфектната среда за съхранение и ще позволи на хляба да остане свеж за около три дни в зависимост от типа. Защо? Хлябът остава по-свеж, когато е добре затворен, което означава, че има по-малко циркулация на въздуха, което кара хляба да остарява по-бързо.
3. Дръжте го далеч от топлина
В кухнята може да стане горещо и задушено, така че не винаги е най-добрата среда за поддържане свежестта на хляба. Топлината е причина хлябът да изсъхва по-бързо.
Съхранявайте го далеч от фурната или друг източник на топлина, като например горната част на хладилник или фризер, и избягвайте слънчеви прозорци. Вместо да съхранявате хляба си близо до топлина, най-добре го съхранявайте на хладно място (стайна температура или по-ниска) на кухненския плот или в тъмно килерче, ако имате такова.
4. Увийте го в хартия
Макар че много хлябове се продават в плик, това не е добре за съхранението му. Ако желаете да удължите живота на кората си, най-добре е да смените с хартиена торбичка – тя ще позволи достатъчно въздух да циркулира, без да улавя влага и да позволява развитието на мухъл .
5. Съобразете вида на хляба
Можете да очаквате хлябът да издържи 3-7 дни, ако се съхранява на стайна температура, но в крайна сметка продължителността на живота му зависи от това какво има вътре.
Ако хлябът съдържа основните съставки, включително брашно, вода, сол и мая, той ще остарее много по-бързо от обогатен хляб, в който има мазнини и захари, които му помагат да остане свеж за по-дълго време.