Как да живеем с по-малко вещи около нас?

Как да живеем с по-малко вещи около нас?

Може ли едно семейство с деца да води минималистичен начин на живот – с минимум мебели, играчки, без излишество от вещи и предмети. Особено когато си родител е трудно да започнеш такъв, като се има предвид играчки, дрехи, обувки и книги, които идват с децата. Как една подобна промяна се отразява и как се справят с предизвикателството да поддържат дома си чист и организиран?

Минималистичен стил в модерните кухни

Открити рафтове, изчистени форми, светли цветове. Това са част от характеристиките на модерните кухни. Минимализмът в...

05/06/2016

Според експерти промените трябва да се правят на етапи. Стартирайте с малки стъпки и не очаквайте резултатите да се случват за една нощ.

Със започването на живот, лишен от излишни вещи и предмети, много семейства преоткриват чудесата на природата и света около тях. Те прекарват повече и по - качествено времето си заедно, посещават паркове и музеи, започват нови хобита като рисуване и четене.

Вижте този минималистичен дом

Елегантност, изчистени форми, минимум декорация и орнаменти, семпли, но стилни мебели. Всичко това е минимализмът. Ед...

25/08/2016

У дома, по – подреденият и организиран дом и липсата на прекалено много вещи създава хармония и прави пространството по – светло, по – просторно. Това помага на по – ясната мисъл, насърчава свободното движение на децата. Минималистичният подход не само усъвършенства дома, но може да има и положително въздействие върху вашето здраве и развитието на децата.

Ето какво печелите когато решите да водите минималистичен начин на живот:

Правите по-добър избор и по - разумни решения за покупка

Офертите за разпродажба и отстъпките са маркетингов трик, който прилага почти всеки голям магазин. Много хора са склонни да купят определен продукт, дори шкафовете в дома им да са пълни. В крайна сметка се оказваме претрупани с какви ли не вещи, които надали ще успеем да използваме.

При хората, които следват принципите на минимализма, това изобщо не стои на дневен ред, защото те разбират важността на това, да мислят за какво точно харчат парите си.

„Сега по-внимателно обмисляме решенията за определена. Това е безценен урок, който децата могат да научат. Вече не купуваме нещо само защото имаме парите, купуваме неща, защото наистина се нуждаем от тях ”, обяснява експертът по минимализъм Джон Бекер.

 

По-качествено време, прекарано със семейството

Бекер споделя, че след като става минималист, децата му започват да прекарват времето си на открито и да посещават паркове. Тъй като те имат по-малко играчки у дома, откриват игрите на открито, възможностите да изследват света сред природата, рисуват за развлечение. Не случайно много изследвания показват важността на играта и пътуването за развитието на децата. Изборът на минималистичен начин на живот позволява да разширят хоризонта си дори извън уюта на дома.

Бекер обяснява, че можете “да създавате забавни, семейни преживявания. Направете нещо ново, което всеки ще се наслади. Идете до плажа или близкото езеро, посетете увеселителния парк или направете уикенд извън града. "

 

По-малко стресираща среда у дома

Представете си, че се прибирате в къща, пълна с разхвърляни вещи и бъркотия. Ще седнете ли на дивана, за да си починете? Вероятно не! И започвате да чистите и подреждате, което води до допълнителен стрес.

Смята се, че бъркотията предизвиква освобождаването на хормона на стреса кортизол, което може да повиши напрежението и тревожността и да доведе до нездравословни навици." Статията цитира проучване на Корнуелския университет, в което се посочва, че „стресът, предизвикан от претрупване на вещи, може също да доведе до редица нездравословни навици като ядене на нездравословна храна, заседнал начин на живот и безразличние.

За да избегнете стреса и да се почувствате по-спокойни в момента, в който стъпите у дома, създайте атмосфера, която да предразполага към почивка и релакс. Махнете всичко излишно – това означава вещи, които не ползвате, дрехи, които не носите, неща, които ви отблъскват (дори да са подарък от скъп човек). „Чрез изчистване на ненужни неща от домовете ни, това е все едно да изтривате файлове, за да създадете дисково пространство на вашия компютър. Изведнъж цялата операционна система е по-ефективна… ”, обяснява Бекер.

Минимализмът обединява семейството

Изборът на минималистичен начин на живот започва с вас, но засяга цялото семейство. Включете децата си във всяка стъпка в процеса на вземане на решения. Говорете с тях за това, колко по – хубаво е да живеете по – леко, защо не е необходимо да притежаваме купища вещи и им покажете как животът в една по – чиста и подредена среда може да се по – хубав, балансиран и спокоен.

Това, разбира се  не означава да лишавате вас и семейството си от най – важните и основни неща. Следването на минималистичен начин на живот не означава да се мъчите и целият процес да бъде изпълнен с лишения и неудовлетвореност. Преминаването към минималистичен начин на живот и превръщането му в рутината изисква търпение и последователност. Вие сами ще разберете дали то е част от вас.

 

 

Японски стил и минимализъм в луксозна къща в Австрия

Влиянието на Далечния изток се чувства и в обзавеждане на европейските домове, като се залага на изчистените форми, п...

10/03/2016
За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...