Много хора си задават въпроси: какъв трябва да бъде интериорът на малкиото жилище, какво трябва да се вземе предвид при декорирането на малка стая, как да извлечете максимума от малка площ.
Много специалисти отбелязват, че в света на съвременния дизайн постепенно се завръща съветския интериор. Стилът на съ...
06/11/2015Преди да започнете ремонт, закупуване на мебели и уреди, трябва да решите в каква посока ще бъде проектирана стаята. Но когато пространството е ограничено, гамата от налични стилове за работа се стеснява. Все пак може да отличим пет практични стила, които ще направят интериора възможно най-ергономичен и практичен.
Скандинавски стил
Тумбестите възглавници са артистични Все пак бъдете умерени с пълнежа, нека не изгеждат като топчета, а просто да ...
08/05/2016Най-оптималната от популярните в момента тенденции в дизайна е скандинавската. Малките жилища са подобни на шведските малки апартаменти по отношение на оформлението, липсата на естествена светлина и пространство. Ето защо дизайнери и собственици харесват толкова много северния стил - идеален за декориране на малки интериори.
Основните характеристики на скандинавския дом са:
• Максимална светлина. Прозорците в такава жилища са „голи“, таваните и шкафовете са оборудвани с допълнително осветление.
• Светли стени. Тъй като северните страни страдат от липса на естествена светлина, скандинавците предпочитат да декорират интериора си в бели цветове. Визуално това играе роля за разширяване на границите в пространството.
• Многофункционални мебели. Сгъваеми маси, ъглови чекмеджета, стенни релси, отворени рафтове, използване на перваза на прозореца като работна повърхност - всичко това често присъства в интериора на скандинавската кухня.
• Светли гланцови плочки. Като облицовъчен материал северняците използват лъскави бели плочки с прости форми или имитация на светла тухла. Това е практично - такъв материал лесно се подрежда след готвене. Освен това лъскавите плочки отразяват светлината и по този начин имат положителен ефект върху визуалното уголемяване на пространството.
• Уютно килимче на пода. Някои хора смятат скандинавския стил за твърде леден и скучен. Но всъщност шведите се опитват да внесат нотка комфорт в пространствата на домовете си. Например, кухнята трябва да бъде украсена с малък стилен килим. Обикновено се предлага под формата на черга с принт на зигзаг или райета. Тази техника работи и за визуално разширяване на стените в тясно пространство.
Минимализъм
Когато комфортът е на заден план и практичността е на първо място, трябва да обърнете внимание на минималистичния интериорен стил – подходящ за помещения с ограничени квадратни метри.
Какво характеризира минимализма в интериора:
• Сдържан дизайн. Основната гама е естествена материали (дърво, бамбук, корк, мрамор), бяло, сиво, черно.
• Затворени системи за съхранение. Минимализмът обича практичните решения без ненужни детайли. В такава кухня е по-добре да се въздържате от инсталирането на отворени рафтове и да ги замените със затворени стенни чекмеджета.
• Без аксесоари. Желателно е мебелите да са със семпъл дизайн, без декор или орнаменти. По-добре е да оборудвате всички затворени мебели със система за отваряне с натискане.
• Фокусът е текстурираният материал. За да не изглежда интериорът скучен и монотонен, дизайнерите съветват да разнообразизте пространството с естествени - мраморен плот, дървени врати на шкафове или елементи от естествен камък.
Високи технологии
Ултрамодерният хай-тек стил изглежда страхотно в стая с всякакъв размер, особено малка. Отличителни черти са модерните материали, по-студен блясък, минималистично обзавеждане, много светлина.
Лофт стил
Малките пространства рядко се декорират в стил лофт, защото стилът първоначално е бил предназначен за големи пространства. Тук отличителни са „голи“ стени, метал и бетон, лампи.
Рустик стил
Отличителни тук са топлата атмосфера, дървени мебели, прост и естествен материал, флорален принт и уютни детайли.