“Мързеливо” почистване, 15 минутно почистване, “унищожаване на доказателства” – всичко това са имена на различни методи за подреждане, които би трябвало да опростят това неприятно за много хора задължение. Но най-хубавото е, че тези методи наистина работят и техните създатели обясняват подробно как да ги използват по правилния начин.
Магнитни бурканчета Наредете ги на метална лайсна на вратата на шкаф, на стената на кухнята или на плота до котлон...
24/05/2016От Bright Side правят преглед на някои от най – добрите системи и ни ги систематизират. Вие само изберете най – подходящата и ефективна за вас.
1. Японският метод: "Само ако ми трябва ..."
В спалнята Оправяйте леглото Нека това да се превърне в навик след ставане. Отнема само 2-3 минути, а стаята изгл...
09/09/2016Той е в основата на метода на Мари Кондо. Без значение дали това е постоянен или дом под наем, той работи и ще ви предостави удобство, чистота и комфорт.
Не започвайте да почиствате, преди да изхвърлите всички неща, от които не се нуждаете. Ритуалът за премахване на вещите трябва да повтаряте най-малко на всеки 1,5 до 2 месеца.
Опитайте се да прецените всяко нещо по отношение на комфорта, който ви дава. Определено няма да имате нужда от вещите, които са в най-дълбоките ъгли на вашия гардероб и които дават само спомени. Мислейки, че трябва да държите дадена вещ „за всеки случай“ никога не е разумно решение, така че вземайте решения по-бързо и не се привързвайте към предмети. И не си мислете, че спомените ще изчезнат, ако изхвърлите стара табела, рокля, която сте използвали преди много години, билети за концерта на любимия ви певец или рамката на очилата на дядо си.
Подреждайте не според стаята, а по категорията.
Не препълвайте чекмеджетата си! Нещата, които не се виждат често, никога не се използват.
Дръжте нещата така, че да можете да ги виждате добре. Например, ако е в шкаф, сложете вещите вертикално.
Създайте си “място на силата”. С други думи, създайте кътче, където да се насладите на времето, заобиколени от любимите ви вещи.
2. Принципът на прегръдката
Лео Бабута, който е създал блог за минимализма, ни кара да се замислим, защо купуваме неща. Може би заради чувство за безопасност, за одобрение или за комфорт. Той ви съветва да се опитате да помислите какво наистина имате нужда и от какво мислите, че имате нужда.
Когато става въпрос за почистване, Лео обича теорията за „малките неща, които е трудно да се забележат“ вместо едно голямо нещо. Например, по-добре е да почистите пода точно след като забележите петно или трохи, вместо да го разнасяте в къщата.
Друг от неговите принципи е това, което той нарича "метод на прегръдка". В “прегръдката”, почиствате само площите, които можете да прегърнете с ръцете си, без да се разхождате из цялата стая. Ако се движите от една област в друга, можете да приключите почистването 2 пъти по-бързо от обикновено.
Когато решавате да премахнете излишни неща, вземете 3 кутии - „запази“, „може би ще ми трябва“ и „изхвърлете”. Кутия номер 2 има право да прекара 6 месеца на рафта, преди да изхвърлите нещата.
3. Без бъркотия
Тази система е дело на домакинята Сандра Фелтън, американска жена, която в продължение на години опитва множество системи за поддържане на дома си и в крайна сметка създава своя.
Тя смята, че е лесно да поддържате чист дом, ако има определен ред и всяко нещо си има място. Този навик, както всеки друг, може да бъде придобит за 21 дни.
Някои от правилата на Сандра:
Помолете за помощ. Помолете роднините си да правят неща, които не ги дразнят и да помагат в домакинството. Научете децата да почистват като им покажете подреждането като игра с малки награди.
Използвайте магията на 3 кутии: „изхвърлете”, „раздайте или продайте” и „оставете за съхранение”. Уверете се, че последната кутия не е голяма: вътре трябва да има само най-необходимите неща.
Ако нещо отнема по-малко от 30 секунди (например измиване на една чиния), направете го сега и забравете за него.
От време на време се опитвайте да погледнете на дома си така, сякаш не е ваш, за да решите какво може да се подобри.
4. Метод „Горящ дом“
Идеята тук е да си представите, че домът ви гори и да си помислите, кои са най – ценните вещи, които бихте взели. Съобразете на удобно място ли са и се запитайте, дали има вещи, за които би ви било много тъжно да загубите. Оставете само тях.
5. Забавно почистване
То се нарича "FlyLady" и е може би най-известната система за почистване, главно защото създателят вярва, че почистването трябва да бъде приятно. Нейният основен принцип е да се опита да се отървете от стреса, предизвикан от дългите часове почистване в почивните дни. Това време може да бъде прекарано с вашето семейство.
Авторът на системата препоръчва да отделяте 15 минути на ден и да използвате таймер.
Ето основните съвети:
През седмицата обръщайте внимание на една област. Например, понеделник за хола, вторник за банята, и така нататък.
Веднъж седмично почиствайте праха от мебелите и подовете, но този процес не трябва да отнеме повече от 1 час.
Приоритизирайте “горещите точки” - местата, където винаги има много неща: масата, работното място и т.н. Почистването няма да отнеме повече от 5 минути.
Може да спестите пари от професионално почисване на дома, но не можете да спестите време, за да почистите. Все пак им...
25/10/2016