Възможно ли е да поддържаме дома си блестящ от чистота, без да се притесняваме, че силните химически съставки, съдържащи се в препаратите, крият опасност от алергии и други рискове за здравето на нас и на щъкащите по пода малчугани?
Използва калъфка на възглавница, за да почисти перките на вентилатора Изключително просто, но много хитро правило за...
19/11/2022Без да отричаме постиженията на съвременната наука, от сайта "9 месеца" ни показва няколко изпитани натурални продукта, способни да ликвидират доста замърсители, без да нарушават здравословния климат във вашия дом:
- Оцет – киселината в него го прави идеален за почистване на различни повърхности в банята и кухнята. Справя се добре и в борбата с мухъла, и в премахването на варовик.
- Лимон – също с висока киселинност и добри почистващи възможности.
- Спирт – класическият дезинфектант.
- Сода – със своите абразивни свойства допринася за чистотата на плочки, мивки, кухненски уреди...
- Сол – почиства петна по разнообразни повърхности, включително тъкани.
Не сте единствените, които отлагат почистването за уикенда. Понякога са нужни обаче пет минути, за да преведем къщата...
24/12/2016
А ето и идеи как да ги прилагате:
Под
- Използвайте домашен „препарат” от 1 част вода, 1/3 част оцет, 1/3 част спирт и няколко капки препарат за миене на чинии.
Баня
- Ваната и плочките ще заблестят със смес от оцет и сода. Първо ги забършете с кърпа, натопена в сместа, изчакайте известно време да подейства. После търкайте с гъба или четка и с още от течността.
- Сходен вариант на тази рецепта е да смесите содата с лимонов сок. Нанесете, потъркайте, изчакайте няколко минути и изплакнете.
- За да почистите „релсите“ в основата на душ кабината, запълнете ги с оцет, изчакайте около час и след това ги изтъркайте с четка за зъби.
- За да се отървете от варовика по кранчетата и по главата на душа, напоете кърпа в оцет и я увийте около тях. Можете да я закрепите с шнола за коса. След час я свалете и избършете. Ако е нужно, търкайте с вече познатата сода.- Същите съставки можете да приложите и в тоалетната. Сипете оцет в бутилка с извит накрайник (ако ви е останала от изразходен препарат за тоалетни). Напръскайте обилно вътрешността на тоалетната чиния и под ръба й. Оставете да престои така през нощта. На другата сутрин поръсете четката за тоалетната със сода и изтъркайте.- За да удължите ефекта от почистването и да отложите следващото наслагване на варовик в банята, обтрийте плочките, душа, вътрешността на душ кабината с кърпа, леко навлажнена в натурално растително масло (например зехтин), което ще създаде тънък предпазен слой.
Кухня
- Споменатите универсални съставки ще помогнат и тук. Първо навлажнете с микса от оцет и сода най-проблемните области на печката и фурната и оставете да подейства. След 15 минути търкайте местата с гъба.
- Смес от лимонов сок, спирт и малко вода пък ще ви помогне не само да почистите и дезинфекцирате, но и да ароматизирате кофата за боклук.
- Идея за почистване на вътрешността на микровълновата фурна: изсипете в купа или изстискания сок от половин лимон, или ½ чаша вода и ½ чаша оцет. Сложете купата във фурната и я включете за няколко минути. Парите, които тя образува, ще навлажнят и размекнат засъхналите зацапвания по стените и ще ви бъде много лесно да ги забършете с кърпа или гъба.
- Стените и вътрешността на хладилника също лесно ще почистите с оцет.
- Ако пък в хладилника ви се е настанила неприятна миризма, можете да я премахнете с помощта на шепа кафени зърна. Само не забравяйте да подменяте кафените зърна с нови през около месец.
- Друга идея за бързо ароматизиране на хладилника е с парче памук, напоено в лимон.
- За приятно ухание в кухнята в купичка с вода сварете за 5 минути няколко резенчета лимон.
- Вътрешността на миялната машина можете да освежите, като я изпразните, излеете вътре чаша оцет и пуснете машината да изкара един цикъл.
- Ако по чашите ви за кафе или чай са останали тъмни петна, може да ги отстраните с кърпа или гъба, напоена със смес от ½ чаша оцет и няколко лъжички сол.
- Следите от варовик по стъклените прибори покрийте с кърпа, напоена с оцет. Нека престоят така известно време, след което изплакнете или търкайте, ако е необходимо.
За да почистите вътрешността на ваза, можете да я напълните с оцет с разтворени няколко супени лъжици сол.
- Содата е много ефективна и при миенето с гъба на чиниите и по-специално в случаите, когато по тенджери и тави са се „заинатили“ загорели следи.
Килим
- За почистване на петна и по килима, направена от две лъжици оцет и около четвърт чаша сода.
- Друга ефективна рецепта е миксът от лимон и сол. Натъркайте засегнатата област и я оставете да изсъхне. На следващия ден почистете с прахосмукачка.
Много важно е да отбележим, че при каквито и да било опити за почистване на килима първо изпробвайте препарата (бил той и домашен) в някое по-малко видимо ъгълче, за да сте сигурни, че съставките са безвредни за цветовете.
- Ако килимът е придобил неприятна миризма, разпръскайте обилно суха сода по него. Оставете го така през нощта, а на сутринта изчистете с прахосмукачка.
Метални елементи
- За да почистите медни повърхности, напълнете спрей бутилка с оцет и добавете 3 супени лъжици сол. Напръскайте повърхностите, които ще почиствате, и изчакайте известно време, след което изтъркайте с грапава кърпа.
- Дръжките на вратите са сред местата, на които се задържат най-много микроби. Дезинфекцирайте ги с кърпа, напоена със спирт.
Дърво
- За да поддържате дървото в добро състояние, използвайте смес от равни части лимонов сок и растително масло. Лимонът ще разтвори замърсяванията, а натуралното масло ще омекоти ефекта и ще полира повърхността.
Прозорци
- Можете да забъркате разтвор за почистване на прозорци от ½ чаша оцет, 100 мл спирт и три чаши вода. Нанесете го с памучна кърпа. Накрая вземете стар вестник, смачкайте го и с получената топка изтъркайте стъклената повърхност за финално полиране.
Компютър, телевизор
- Памук, напоен със спирт, върши чудеса за поддържането на чистотата на електроуредите, без опасност да ги повреди.
Дори и да не сте убедени в полезността на натуралните почистващи субстанции, нищо не пречи да пробвате. Те са евтини, леснодостъпни и със сигурност ще спестят известно количество вредни изкуствени химикали на вас и на природата.