Някои хора наследяват манията по чистенето от родителите си. при други, желанието всичко около тях да е перфектно подредено и излъскано, се поражда с течение на времето. За трети може да обстоятелство или изискване, което има близък човек към тях. Нo дори от малки да сте научени как да оправяте леглото, да перете по – най – добрия начин или да почиствате банята след къпане, умната организация и трикове са нещо, което се научава с времето.
Когато става въпрос за почистване, може да не се замисляте за това, колко важно е времето. Вместо това, повечето от н...
17/03/2018Интелигентното почистване включва четири ключови стратегии: въвеждане на ред, използване на подходящи инструменти, правене на няколко неща наведнъж и поддържка на всичко това. ако успеете да постигнете и овладеете тези умения, ще живеете в чистота и хармония, а времето, което ще прекарвате с подредба и чистене, ще намалее значително.
Използва калъфка на възглавница, за да почисти перките на вентилатора Изключително просто, но много хитро правило за...
19/11/2022Чистенето не трябва да е „събитие“
Изразът "пролетно почистване" илюстрира едно от големите препятствия пред поддържането на чиста къща. Чрез свързването на работата със сезона се предполага, че почистването е един единствен, сезонен проект, който трябва да бъде поставен в контекста на една дълга и мъчителна сесия. Умната домакиня знае тайната на поддържането на постоянно чиста къща, без са се налага да изразходва прекомерно време и енергия. А именно това чрез осъществяването на малки и лесни задачи, разпределени във времето.
Ето няколко примера за това:
Всеки ден: Оправяйте леглата, слагайте дрехите за пране, измивайте чиниите, изхвърляйте боклука, събирайте и подреждайте дрехите или предметите, които не са на мястото си.
Веднъж седмично: Пускайте прахосмукачка, почиствайте килими, прах, забършете ваната и мивките, сменете спалното бельо.
Веднъж месечно: Почиствайте тапицерията, забърсвайте прозорците, оберете праха зад и под мебелите, избършете плочките в банята.
Два пъти годишно: Почистете гардеробите, прегледайте шкафове и килера, почистите улуците, измийте верандите, терасите или други открити площи.
Евтини и винаги налични
За не всички повърхности трябва да ползвате скъпи препарати. Понякога и с най – евтините средства, които имаме винаги под ръка, може да свършим чудеса. Ето няколко варианта, които може да ползвате.
Белина + вода (Смесете 1 част белина на 4 части вода за универсален почистващ препарат)
Сода + вода (смесете в паста и използвайте за почистване на порцеланови и метални повърхности в банята; содата може да използвате за абсорбиране на миризми)
Оцет + вода (използвайте върху дървени или винилови подове, но не и естествен камък, гранит и кварц)
Памучни парцали (нарежете стари тениски и използвайте за деликатни повърхности като дърво)
Имайте под ръка
Електростатични кърпи. Леко преминете през всяка повърхност - включително труднодостъпните места като перките на вентилатора и под леглата, и вижте как прахът "полепва" върху кърпата.
Пръчки със стара гъба – избършете тоалетната и я изхвърлете. Освен това с нея ще може да стигнете и на по – труднодостъпни места.
Магическа гъба – с нея лесно ще почистите стените и мебелите.
Мултифункционалност
Всеки път, когато изхвърляте боклука, отворете хладилника и махнете всички развалени храни или празни кутии.
Докато оглеждате хладилника, за да направите списък за пазаруване, забършете рафтовете му.
Всеки път, когато сменяте електрическа крушка, избършете полюлея.
Всеки път, когато взимате душ, забършете вратата на душ кабината.
За всяко нещо ново, което внасяте в дома си – махнете нещо старо и ненужно.
Когато закачате сезонната декорация, почистете труднодостъпните места – над шкафове, над вратите или рафтовете за книги.
Почистването е може би едно от най - неприятните за повечето домакини задължения. Цялата процедура по търкане, четкан...
13/05/2016