Не напразно казват, че „моят дом е моята крепост“. Тук трябва да се чувствате възможно най-комфортно и уютно. Ако няма такова усещане и постоянно искате да избягате някъде, това означава, че сте направили някои грешки при декорирането на интериора. Ето най-често срещаните от тях и съвети как да поправите всичко.
Стените не съществуватКогато трябва да преградите едностаен апартамент, използвайте леки полупрозрачни прегради. Така...
14/03/2016Грешка 1: Лошо осветление
Всичко започва със светлината. Ако в стаите има малко слънчева светлина и цари мрачна, потискаща атмосфера, стаята е твърде тъмна, винаги изглежда претрупана и неудобна и „страда“ не само естественото, но и изкуственото осветление, е време за промяна.
Обзавеждането за трапезарията не се свежда само до избор на маса и столове. В комбинация с отворената всекидневна, мя...
30/03/2016Как можете да разрешите проблема? Първо, отървете се от плътните завеси. Заменете ги с леки, полупрозрачни завеси, които ще пропускат светлината добре, или ги махнете напълно, оставяйки прозореца напълно отворен. Също така ви съветваме да премахнете високите растения от первазите, които пречат на проникването на слънчева светлина в апартамента.
Вторият, не по-малко важен нюанс са правилните сценарии за изкуствено осветление. Един полилей в центъра на тавана никога няма да бъде достатъчен, за да освети напълно цялата стая, дори и да е малка по площ. Още на етапа на ремонта е необходимо да се планира горно и локално осветление и да се осигурят лампи във всяка функционална зона. Ако апартаментът вече е декориран и не планирате големи промени в бъдеще, решете проблема с осветлението с помощта на аплици, лампи, подови лампи, LED ленти и дори гирлянди.
Грешка 2: Неудобни мебели
Често жертваме удобството в името на красотата и стила. Или просто отказваме да сменим стари, много захабени мебели с аргумента, че нямаме пари или че сме много привързани към тях. Но вашият личен комфорт пряко зависи от качеството на мебелите. Ако ви е неудобно да седите на стол, да лежите на дивана, да готвите в кухнята, да закусвате на масата за хранене, мислете за промяна.
Не забравяйте, че е по-добре да не пестите за мебели, които редовно използвате. Продуктите трябва да бъдат висококачествени, надеждни, изработени от добри материали, така че да не се разпадат след шест месеца. Това, което трябва да бъде на преден план, не е красотата и оригиналния дизайн, а удобството и функционалността. Обърнете внимание и на размерите: плотът трябва да има удобна ширина, столовете трябва да имат височина, а диванът трябва да има удобна дължина.
Грешка 3: Грешен избор на завеси в спалнята
Друг важен компонент на комфортния живот в апартамент са завесите. От тях зависи качеството на вашия сън и общото благосъстояние. Например в спалнята не трябва да се ограничавате до полупрозрачен тюл. Да, през деня ще пропуска много слънчева светлина, но през нощта няма да може да го предпази от светлината на околните блокове. А сутрин слънцето ще ви буди.
Затова е важно да изберете текстил въз основа на предназначението на стаята и цялостния декор. Тежките завеси са приемливи в спалнята, но в хола е по-добре да се ограничите до леки завеси. Ако не искате да окачите плътни завеси, дайте предпочитание на ролетни щори, изработени от затъмняваща тъкан. Обърнете внимание и вариант за римски щори. Те ще могат да осигурят комфортна среда през деня, когато искате да гледате телевизия или да работите на лаптоп - светлината от прозореца няма да блести.
Грешка 4: Спално бельо с лошо качество
Спестяването на спално бельо влошава съня и следователно има отрицателно въздействие върху цялостното благосъстояние. Евтини синтетични тъкани, възглавници с лош пълнеж, които се набиват след месец, одеяла с лоша въздухопропускливост - всичко това пречи на релаксацията и съня, в резултат на което сутрин се чувствате изтощени, лишени от сили и енергия.
За да се чувствате комфортно в собственото си легло, изберете висококачествено спално бельо, възглавници и одеяла. Ако нямате алергии, изберете естествени тъкани. Също толкова важен елемент, който влияе на съня, е матракът. Идеалният вариант е ортопедичен.
Грешка 5: Твърде много декор
Опитвайки се да придадете на интериора индивидуалност и специален характер, съществува риск от прекаляване и претоварване с декоративни елементи. В резултат на това визуалният шум ще бъде ваш постоянен спътник, а апартаментът ще изглежда неподреден и разхвърлян, дори ако почиствате всеки ден.
Когато избирате декор, следвайте принципа: по-малкото е повече. Изберете елементите по такъв начин, че да са в хармония помежду си, съчетани по стил, цвят и форма. В същото време имайте предвид, че декорът трябва да бъде с различни размери и да не се намира на една и съща визуална линия, така че окото да се движи плавно от първия обект към втория и т.н.
Грешка 6: Липса на идентичност
Опитвайки се да възпроизведем интериора, който виждаме в интернет, често забравяме за характера и индивидуалността на апартамента, изпълвайки го с безлични стоки. Ако в стаите ви липсват лични вещи и предмети, които отразяват вашите навици и хобита, средата ще се почувства неуютна и необитаема, сякаш е хотелска стая.
Много е важно да внесете частица от вашия характер в интериора на всяка стая. Това може да е всичко: семейни снимки, сувенири от детството, любима литература, китара (ако свирите музика) или комплект за бродиране. Но тук е важно да бъдете внимателни - оставете само онези неща, които хармонично ще се впишат в интериора.