Всеки може да бъде шеф готвач само с една обикновена подправка

Всеки може да бъде шеф готвач само с една обикновена подправка

Ако сте били в Италия или сте пазарували в магазин с италиански стоки знаете за изобилието на видове зехтин, които може да намерите там. Тук буквално може да се загубите в разнообразието на "маслинови" масла – от такива, произведени по индустриален път, през необработени видове до висок клас екстра върджин, което придава неповторим вкус на салати, брускети или ястия.

Но сред цялото това разнообразие на масла няма да намерите орехово масло.

Жалко!

С деликатния си аромат на орех, богат на минерали и лесен за храносмилане, ореховото масло е природен дар и чудесен помощник в кухнята. Само си помислете, живеем в страна, в която се отглеждат декари с орехови насаждения, а това означава, че трябва да се възползваме от всички предимства, които това масло може да ни предостави. Хубавата новина е, че все повече хора, в стремежа си да се хранят и живеят здравословно, преоткриват този безценен дар, а интересът към маслото става все по -голям.

Можем да говорим много и за ползите му върху здравето. Тук ще изброим само няколко – изключително богатство на антиоксиданти, полиненаситени мазнини, омега-6 и омега-3, витамини А и Е.

В истинското, натурално орехово масло липсват антиоксидантите, които има в зехтина, в резултат на което ще запази най-много една година. След отварянето му най-добрият срок на консумация е 3 месеца.

Когато купувате орехово масло, не избирайте такова с прекалено ниска цена, защото със сигурност това означава само едно – ниско качество. Приготвянето на орехово масло е доста трудоемък процес, ето защо заложете на истинския натурален  продукт.

Ореховото масло е подходящо за влагане в козметични продукти, но за да се насладите и да откриете пълния му потенциал, го включете в следващото си ястие.

То е чудесно за овкусяване на салата, паста, риба, месо, дори в сладкарството. А в комбинация с пресен хляб и меки сирена е просто неустоимо.

Имайте предвид обаче, че то има много ниска точка на димене, което означава, че не може да се използва за пържене.

И за да ви докажем колко универсално може да бъде, споделяме няколко изпитани рецепти. Така само с няколко струйки ще внесете уникален гурме вкус на ежедневната вечеря.

Както вече казахме, най-класическата употреба на орехово маслото е за овкусяване. Опитайте го с чеснов сос.  За него ще имате нужда от :

8-12 големи скилидки чесън, обелени, с отстранени зелени части

200 г. осолени аншоа

чаша мляко

50 г несолено масло

1/2 чаша зехтин

5-6 супени лъжици орехово масло

Чесънът се сварява на тих огън с мляко докато то се изпари. През това време наситнете аншоата. Омекналия зехтин намачкайте с маслото и зехтина, добавете ореховото масло и разбъркайте на каша.  Сервирайте соса с варени или сурови зеленчуци -  зелеви листа, пръчици моркови, целина или чупка, сварен или пресен артишок, зелен лук.

Ако този сос ви се струва прекалено сложен, направете майонеза, в която смесете орехово масло, фъстъчено олио или зехтин. Подправете с лимонов сок и билки по избор.

Паста с тиквички

Сварете на пара половин килограм тиквички. След като омекнат, пюрирайте ги с няколко листа пресен босилек, сол и бял пипер. Добавете пармезан и 8 с.л. орехово масло. Междувременно сложете паста по избор да се свари до готовност. След като достигне желаната мекота отцедете, но без да миете и смесете със соса. Настържете още пармеза и сервирайте с чаша бяло вино.

Това са само малка част от рецептите, в които може да включите ореховото масло. Опитайте го за подправяне на меса, например телешко, добавете преди да сервирате салата с пиле или просто върху сварени яйца.

Всичко, което трябва да направите е да изберете истинско и натурално масло, точно с каквото готвим и ние!

А нашия избор за масло може да намерите тук

За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...