Нашият дом е нашата крепост. И, разбира се, както подобава на крепост, той трябва да бъде напълно безопасно място. Затова и не пестим от солидни врати, надеждни брави и дори системи за сигурност. Но в същото време изобщо не обръщаме внимание на вътрешните врагове - микробите. А те са навсякъде около нас и често се крият и в най-безобидните предмети.
След празниците неизменно идва онова чувство, че трябва да направим едно голямо почистване на дома. Гостите са си зам...
28/01/2017Вижте няколко вещи, които е желателно да сменяте често, за да се справите с този невидим враг.
1. Завеса за душ
1. Мивка със сензор – най-често докосваните повърхности събират и най-много бактерии. Затова експертите съветва...
05/06/2016
Невъзможно е да се предотврати образуването на мухъл върху завесите на банята. Съответно, няма смисъл да харчите значителна сума за препарати, които няма да решат проблема. Затова след няколко машинни пранета, просто ги сменете.
2. Поставка за четки за зъби
Разбира се, можете и трябва да я почистите. И то колкото се може по-често. Но ако е статична, по нея се образуват петна от мръсотия и ръжда. И като се замисли, че там слагаме четка, която ежедневно влиза в контакт с устата ни, изводът е очевиден.
3. Постелка пред вратата
Основната й цел е да предотврати навлизането на мръсотия от улицата в чистия ви дом. Затова, сменяйте я или я перете поне на 3-4 месеца.
4. Поставка за сушене на съдове
Тя е влажна почти през цялото време, което е чудесна основа за развитие на мухъл. Затова или я киснете в разтвор от белина или я сменете, ако по нея има ръжда.
5. Кърпи за ръце
Кърпата е основният източник на бактерии в цялата къща. Дерматолозите предупреждават, че когато се бършете с мръсна кърпа, вие всъщност връщате всички микроби обратно върху кожата си. Затова, най-добре е да я сменяте всеки ден.
6. Кошче за боклук
Ако миризмата на боклук в кухнята стане постоянна, това е ясен знак, че е време да смените кошчето.
7. Кош за пране
Ако е от плат, със сигурност в един момент в него се събира миризма, затова го сменете с нов.
8. Пластмасови съдове за храна
Пукнатини, обезцветяване на пластмасата, лоша миризма са добри причини да изхвърлите кутиите и да купите нови.
9. Гъби за миене на съдове
Когато миете съдовете (особено дъските за рязане) от остатъци от храна, милиони бактерии се утаяват в нея и чакат подходящия момент , за да се върнат. Верото не убива напълно микробите, то просто ги изплаква. Така че гъбите трябва не само да се сменят по-често, но и да се дезинфекцират.
С настъпването на топлите дни, наред със слънцето, повечето часове навън и партитата, не трябва да забравяме и за лет...
11/06/2018