Навици, които могат да ни причинят повече вреда, отколкото полза

Навици, които могат да ни причинят повече вреда, отколкото полза

Общоприетото вярване предполага, че са необходими 21 дни последователно правене на нещо, преди това да стане навик, но експертите казват, че няма фиксиран график, който да направи поведението автоматично. Може да отнеме всяко време между 18 и 254 дни, в зависимост от това колко лесна или трудна е новата рутина. Но понякога има вредни навици, които трябва незабавно да изхвърлим. И колкото по-бързо преминаваме към по-добри практики, толкова по-добро би било качеството ни на живот.

10 навика на баба ви, които си струва да развиете

Някои от нас изпитват романтична носталгия по миналото, други – напротив. Все пак има някои мъдрости, придобити...

12/03/2020

Bright Side посочва навици, които могат да бъдат несъзнателно лоши за здравето ни, и ние дори не подозираме за това.

1. Събуждане с будилник

6 всекидневни навика за чист дом

Бенджамин Франклин е казал „Никога не оставяй за утре това, което можеш да свършиш днес“. И до ден днешен...

15/10/2016

Разтърсващият шум от будилниците ви събужда рязко, което може да бъде вредно за сърцето ви. Може да причини повишаване на кръвното налягане и нивата на стрес поради прилива на адреналин. Толкова внезапното ставане може също да доведе до инерция на съня или състояние на униние и намалена умствена и физическа работоспособност.

Навици, които могат да ни причинят повече вреда, отколкото полза

Експертите препоръчват да установите последователен режим на сън, като се опитвате да заспивате и ставате по едно и също време всеки ден, без аларма. Можете също така да практикувате постепенно събуждане от естествена светлина. Отварянето на щорите и завесите или поставянето на леглото на място, където слънчевата светлина пада директно, може да помогне. Ако трябва да се събудите преди изгрев слънце, можете да изберете будилници с по-успокояващи звуци (като камбанки) или такива, базирани на светлина, които имитират яркостта на слънцето.

2. Поддържане на къщата твърде чиста

Абсолютната чистота е задължителна в някои среди, като болници, например. Но в къщата напълно стерилната среда всъщност може да предизвика определени заболявания. Проучванията подкрепят „хигиенната хипотеза“, която гласи, че децата, които са израснали в селските райони и са били изложени на бактерии, цветен прашец и животински пърхот, имат по-силна имунна система. Междувременно тези, които са отглеждани в много чиста среда, са по-склонни да развият сенна хрема, астма и алергии.

Някои микроби също са полезни за тялото, защото ни помагат във физиологията, метаболизма и мозъчните функции. Но това не означава, че трябва да спрете да чистите и да живеете в мръсотия. Това, което можете да направите, е да внимавате как стерилизирате или подреждате нещата. Например, децата могат да мият ръцете си с обикновен сапун вместо с антибактериален. Или ако играчка падне на пода, който не е твърде мръсен, просто почистване ще свърши работа и няма нужда да дезинфекцирате всичко.

3. Прием на твърде много витамини и добавки

Повечето хора, които приемат мултивитамини, го правят, за да запълнят хранителните дефицити. Но според проучвания, приемането на тези добавки не добавя никакви ползи за нашето здраве. Те не намаляват риска от сърдечни заболявания или рак и не помагат за предотвратяване на загубата на памет или умствените способности. Въпреки това, една доказана ефективна добавка е фолиевата киселина (приета преди или по време на бременност), която помага в борбата срещу дефектите на невралната тръба при бебета.

Навици, които могат да ни причинят повече вреда, отколкото полза

Експертите също предупреждават за приемане на мастноразтворими и водоразтворими витамини в огромни дози. Твърде много от водоразтворимия витамин С може да причини камъни в бъбреците, а прекомерните количества мастноразтворим витамин А могат да засегнат черния дроб. Най-добре е да се консултирате с Вашия лекар, ако имате недостиг на витамини, който трябва да се коригира с лекарства. И вместо да зависте от добавките, по-добре е да си набавите така необходимото хранене от добре балансирана диета.

4. Изрязване на кожичките на ноктите

Ако отидете на маникюр и педикюр, най – вероятно ще ви изрежат кожичките, които са на пръстите на ръцете и краката. Това може да направи ноктите ви да изглеждат по-привлекателни, но също така премахва една от естествените форми на защита на тялото. Кожичките помагат да се предпазят новите нокти от бактерии и бъркането в тази област може да причини увреждане на кожата, сухота или инфекции.

5. Отлепване на кожата след слънчево изгаряне

Може да бъде изкушаващо да ускорим процеса на пилинг, като надраскаме или отстраним кожата сами, но е по-добре да се противопоставим на желанието. Пилингът е част от лечебния процес и е знак, че тялото ви се опитва да се отърве от увредените клетки. Докато това се случва, кожата е открита и уязвима , така че е по-добре да оставите този слой кожа да се отлепи сам.

Най-добре е в този момент да овлажните мястото (за успокояване на изгорената кожа) и да се пие допълнително вода (за да се избегне дехидратация). Можете също така да носите защитно облекло, когато излизате навън, за да избегнете допълнителни UV щети.

6. Носенето на високи токчета всеки ден

Навици, които могат да ни причинят повече вреда, отколкото полза

Обувките на токчета могат да добавят сантиметра към височината ви, но носенето им за дълъг период от време може да навреди (в буквален и преносен смисъл) на тялото. Едно проучване установи, че жените, които ежедневно носят обувки на висок ток, имат по-лошо качество на живот по отношение на здравето на краката. Ограничаването на броя часове, които сте с поодбни обувки, може да ви помогне да избегнете куп неприятни последици.

7. Твърде бързо хранене

В този забързан свят сме склонни да бързаме с всичко - включително и с храненето. Но това може да бъде вредна практика, която може да доведе до наддаване на тегло. Според едно проучване, 60 процента от децата, които ядат бързо храната си, преяждат. Междувременно друга изследователска група установи, че хората, които ядат бързо, развиват риск за затлъстяване около талията, високо кръвно налягане, високи нива на кръвна захар, лоши мазнини.

Бързото хапване ни кара да дъвчем по-малко, което може да доведе до лошо храносмилане. Бавното хранене, от друга страна, позволява да дъвчете храната си по-старателно. Едно старо проучване също отбелязва, че контролирането на скоростта на хранене може да бъде средство за регулиране на теглото и предотвратяване на затлъстяването.

 Навици, които могат да ни причинят повече вреда, отколкото полза

8. Избор на храни с ниско съдържание на мазнини или продукти, които „звучат здравословно“

Не всички продукти, които са с ниско съдържание на мазнини или без глутен, автоматично са полезни за вашето здраве. Понякога тези преработени храни могат да съдържат повече захар от техните недиетични аналози. Няколко примера за тези "нискомаслени" - но не наистина по-здравословни - продукти са подсладени зърнени закуски, ароматизирани кафе напитки и кисело мляко. А яденето на тази богата на захар храна може да причини прекомерен глад, наддаване на тегло и някои заболявания.

 

9 погрешни навика при чистене

Използването на прекалено много продукти, честото почистване на някои неща може да има обратен ефект. Вижте какво НЕ ...

11/04/2016
За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...