Геопарк Искър-Панега: Царството на водните кончета

Геопарк Искър-Панега: Царството на водните кончета

Красиви водни кончета, гонещи се с пеперуди, се стрелкат над млечно-сините води на река Златна Панега, лъкатушещи през каньона.

Те се провират под дървени мостчета, прекрачили реката от единия до другия бряг, спокойно текат покрай геоложките облазувания, издигащи се в района повече от 100 милиона години.

Това е геопарк Искър-Панега – първият у нас от подобен род, включващ многобройни забележителности от различен характер, най-популярните от които екопътеката и пещерата Проходна, до която води тя.

Цялата екопътека е дълга 12 километра, като свързва град Луковит и село Карлуково, край което се намира пещерата, популярна и с името Божиите очи.

Най-атрактивна обаче е първата й част, виещата се около водите на Златна Панега и изобилстваща от закачливи табели, кокетни беседки и романтични дървени мостчета.

Невероятният млечно-син цвят на реката, който на места изглежда почти нереален, се дължи на високото й съдържание на калциев карбонат. В близост до скалните образувания пък водите са толкова чисти, че разкриват удивителна гледка към дълбочината, изпълнена с водорасли, риби и водни змии.

Те обаче не са единствените представители на растителния и животински свят в района. Освен патиците и лебедите, които плуват спокойно в реката, необезспокоявани от туристите с моторни лодки, водни колела и каяци, край бреговете й гнездят 128 вида птици, от които 25 вписани в Червената книга на България.

Сложността на екопътеката

Всъщност, най-трудната й част се намира в началото, където са разположени доста стръмни дървени стъпала. Има обаче и кратък алтернативен маршрут, който ви позволява да ги избегнете.

След това пътеката е полегата, но на моменти е вероятно да е хлъзгава. Районът не е подходящ за посещение след обилни валежи, тъй като е възможно да е прекалено кален или наводнен от водите на реката.

Ако не планирате да изминете цялата дължина на екопътеката от 12 км до пещера Проходна, можете да сложите точка на приключението си на голямата поляна с обособени места за пикник, както повечето туристи. 

Как да стигнете?

Геопаркът се намира на около 110 км от столицата. Пътува се основно по магистрала Хемус, а малко след Ябланица продължавате по пътя за Луковит.

Преди да стигнете до града вляво от пътя ще видите огромен паркинг. Това е началната точка на екопътеката.

Ако сте пропуснали да се отбиете до бензиностанция Газпром на излизате от София и да се запасите с кафе и енергийни напитки с марката G-Drive на промоционални цени, на паркинга ще откриете каравана за храна. Напитки и други вкусотии се предлагат и в широката част на реката, където можете да наемете лодка, водно колело или каяк.

Какво още да видите?

Ако не извървите целия маршрут до пещера Проходна, трябва да знаете, че до нея можете да стигнете и с автомобил. В района също има паркинг, както и каравани и сергии с храна и сувенири.

Каменните къщи край Карлуково също са особено атрактивни за туристите в района. В близост до Луковит има още една подобна забележителност – Златният парк, която отвежда посетителите си в приказен свят.

 

За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...