Как да почистим ефективно най – мръсните места у нас

Как да почистим ефективно най – мръсните места у нас

Всеки знае, че има места в апартамента, до които е трудно да се стигне с ръка и парцал. И все пак трябва да се почистят, защото събират много прах, който макар и да не виждаме, вдишваме всекидневно. Това от своя страна може да се превърне в невидима заплаха за нас и нашето семейство, да предизвика алергии или дори астма.

Вижте как да се справите с тези „скрити“ места в нашия дом.

Лампите на тавана

Не е нужно всеки път да се качвате на стълби или столове, за да почистите полюлея. Много по – лесно ще стане това, ако използвате моп с телескопична дръжка. Сложете на него чиста кърпа, изработена от микрофибър, за да може праха са прилепне по нея.

Тавани и корнизи

Струва си да отделите една минута, за да се вгледате по – добре в по – високите места.  Няма да повярвате колко прах и паяжини се натрупват в близост до тавана и корнизите. Оберете внимателно с чиста метла или кърпа, закрепена на дълга пръчка, а след това съберете падналия по пода прах.

Върху шкафовете и високите мебели

Когато купувате метла или парцал с телескопична дръжка, изберете модел с чупеща се глава. Той ще ви е особено ценен когато трябва да почистите повърхностите над шкафовете. Ако мръсотията е много упорита, натъркайте с влажна гъба, а след това подсушете.

Щори

Когато бършете щорите с антистатичен парцал, първо ги затворете и почистете от едната страна, след което променете посоката на щорите, за да почистите другата страна. Друг вариант за почистване е да използвате стар чорап, който да “обуете“ на ръката си и минете от двете страни  на щорите едновременно.

Улеи при прозорци, плъзгащи се врати и душове

Улеите при прозорци, врати и плъзгащи се врати душ събират доста прах и мръсотия, а почистването им може да бъде трудно. Тяхното почистване трябва да започне като използвате прахосмукачка с дюза с отвори.

След това направете разтвор на две чаши топла вода, една чаена лъжичка миещ препарат и една чаена лъжичка амоняк. Използвайте тясна четка, с която са премахнете мръсотията, а след това завършете със суха кърпа.

Зад тоалетната

Подът и стената зад тоалетната са много трудни за почистване, затова се налага да се почистят на ръка. Сложете гумени ръкавици и със суха твърда четка, натопена в разтвор на белина/ дезинфектант и вода премахнете мръсотията. Внимателно с гъба почистете задната част на тоалетната чиния и накрая завършете с парцал с вода и оцет.

Решетката зад хладилника

Подозирате ли колко прах се натрупва зад хладилника и по – точно на решетката му. Това затормозява работата на уреда и може да намали ефективността му. С прахосмукачка махнете праха, а след това с мека и влажна гъба завършете. Лесно е, а ефектът ще е голям.

Клавиатура на компютъра

За безопасно почистване трябва да изключите клавиатурата от компютъра или напълно да изключите лаптопа, след това го обърнете и изтръскайте добре няколко пъти. Наклонете клавиатурата на 75 градуса и с помощта  на компресиран въздух изкарайте всички малки боклучета. Накрая забършете с памучен тампон, напоен с дезинфектант или спирт.

Най-добре е да почиствате клавиатурата веднъж седмично.

За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...