36 квадратни метра стил, уют и комфорт

36 квадратни метра стил, уют и комфорт

Когато човек има мечта няма граници, които да му пречат на реализацията. Точно като двама млади артисти, които искат дом в лофт стил, но предвид високите цени на имотите не могат да си позволят такъв. За тях е важно да  имат собствено жилище, затова са готови на компромиси в името на мечтата си.

И тъй като желанието им е да живеят в центъра на големия град, решението се оказва едно – таванско помещение в стара тухлена сграда. Дотук нищо ново и интересно. Но сега идва предизвикателството – да го преобразят в уютен и удобен дом, в който да събират приятели.

Решението им дават техни познати – архитекти, които създават уникални проекти.

Собствениците постоянното пътуват в чужбина по бизнес и искат, връщайки се у дома да имат своето специално място, което да нарекат свой дом.

Основните желания са пространство и свобода, функционалността и минимум мебели - оттук и характерният дизайн на апартамента в стила на индустриално таванско помещение. 

Трудността на проекта е как да бъде решен - хоризонтално или вертикално. Явно предимство са внушителните четириметрови тавани и невероятната тухлена зидария на стените - така се появи второто ниво на апартамента. Освен това, увеличавайки височината на таваните средно с 15 см поради демонтирането на старото подово покритие, се постига равенство между долното и горното ниво на жилището.

Долното ниво е пример за идеално планиран апартамент с малки размери. Спалнята и гардероби се качват на горното ниво.

Етажите са свързани със стълбище, а спалнята се е превърнала в пълноценна стая поради наличието на естествено осветление в нея - един от трите високи прозорци на апартамента е разделен наполовина. В допълнение към зоната за отдих, на втория "етаж" има просторен гардероб за дрехи, обувки и други неща.

Основната стая традиционно е всекидневна и в този случай, по-скоро, многофункционална дневна зона: тя има трапезария, тв зона и легла за гости - всеки сантиметър пространство е обмислен. По желание на собствениците, интериорът на стаята е проектиран така, че да е възможно настаняване на десет души.

Пространство е спестено за сметка на огромен гардероб, който заема цялата западна стена на стаята от пода до тавана и побира много неща.

Шкафът е ясно зониран: долната част е място за сгъваема маса и столове, средната част е за възглавници и аксесоари за спане, горната и страничната част са за съхранение на други неща. Шкафът е оборудван със стълба на колела, която осигурява достъп до всяка секция и на всяка височина. Белите плъзгащи се панели на централната част на шкафа също служат като импровизирано платно за гледане на филм с помощта на проектор.

"Работният плот" в апартамента идва под формата на перваза на цялата стена. В зоната на кухнята, той служи като малка маса за хранене. Кухненският интериор е пример за функционален минимализъм: скрити вградени уреди, редица просторни чекмеджета - всичко, от което се нуждаете, нищо повече.

 

Банята и душът са комбинирани. Отлична дизайнерска находка е тухлена преграда между кухнята и банята. Бялата повърхност на стената в кухнята всъщност е стъкло от банята с матирано стъкло. Плъзгащ се дървен екран зад тоалетната служи като вид "шкаф" за домакински химикали и аксесоари за баня.

Мебелите в интериора са само най- необходими предмети, но има и декоративни дизайни, като скрин в стила на клетките на пощенската кутия или закачалки в коридора, сглобени от тръби. Индустриалният интериор е видим не само във функционалните мебели, но и в няколко елемента на декор и осветление.

За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...