Как да предпазите стайните си растения от насекоми

Как да предпазите стайните си растения от насекоми
Източник: unsplash.com

Стайните растения сa част от всеки съвременен дом. Те не просто красят пространството, а внасят живот, уют и хармония. Но всяка малка домашна градина има и своите врагове – и те често са по-малки от оризово зърно.

Шест растения в спалнята за по-добър сън

Домашните растения пречистват въздуха, снабдяват го с кислород и правят дома по-цветен. Правилно подбраните растения ...

15/11/2015

Вредителите по стайните растения са много по-често срещани, отколкото бихме искали. Те се промъкват тихо и остават незабелязани, докато не започнат да увреждат листата, стъблата и корените. За щастие има как да ги държите далеч – още преди да се настанят трайно в саксиите ви.

Кои са най-често срещаните натрапници в саксията?

Гъбични комари са онези малки черни мушици, които летят около почвата. Те снасят яйца в нея, а ларвите им се хранят с корените. Резултатът? Листата увяхват, въпреки че почвата е влажна, а растението спира да расте.

7 начина да се отървете от насекомите в дома

Нека си признаем, няма дом, който да не е бил налазван от всякакви неприятни инсекти – мравки, мушчици, хлебарк...

26/12/2017

Паякообразните акари са почти невидими, но оставят тънки мрежи между листата и стъблата. Те обичат сухия въздух и изсмукват сока от листата, причинявайки петна и пожълтяване.

Листните въшки са малки, зелени, черни или кафяви насекоми, които обожават новите издънки и пъпки. Те оставят лепкав остатък, който може да предизвика гъбични инфекции.

Трипсите са фини и сребристи, оставят петна по листата и се движат бързо. Могат да унищожат младите листа и да оставят растенията с обезцветени петна.

Брашнестите буболечки са пухкави и бели, като мъхест памук. Те атакуват ставите и долната страна на листата, причинявайки лепкавост и обща отпадналост на растението.

Как да предпазите стайните си растения от насекоми

Как да ги спрем още преди да са дошли?

Поливайте разумно. Най-честата причина за нашествие от гъбични комари е преовлажнена почва. Поддържайте я леко влажна, но никога мокра. Всяко растение има различна нужда – научете я.

Смесете защита още в почвата. Когато пресаждате или подновявате почвата, добавете натурални помощници – като Mosquito Bits (против комари), кейк от нийм или диатомитна пръст. Те действат превантивно и не вредят на растенията.

Поддържайте листата чисти. Веднъж седмично забърсвайте праха от листата с влажна кърпа. Това не само ги поддържа блестящи, но и премахва потенциални скривалища за вредители.

Изолирайте заразените растения. Ако откриете насекоми по едно растение, отделете го веднага. Така спирате разпространението към останалите. Един вредител в изолация е контролируем. Цяла заразена стая – далеч по-трудно.

А ако вече е настъпила инвазия?

Изплакнете растението под душа. За листни въшки, акари и трипси това е първата и най-естествена стъпка. Струята вода ще отмие възрастните насекоми и техните яйца. Не забравяйте после да избършете внимателно листата.

Сапунена вода върши чудеса. Смесете ½ чаена лъжичка препарат за съдове в 1 литър вода и избършете заразените участъци. Сапунът задушава насекомите, без да вреди на повечето растения. Тествайте първо върху едно листо.

Спрей с масло от нийм. Това е естествен и ефикасен инсектицид, който нарушава жизнения цикъл на вредителите. Пръскайте обилно – и от двете страни на листата.

Как да предпазите стайните си растения от насекоми

Използвайте лепкави капани. За летящи насекоми – като гъбни комари – жълтите лепкави ленти са отличен начин да улавяте възрастните и да прекъснете цикъла на размножаване.

Инсектицидни сапунени спрейове. Ако предпочитате готов продукт, изберете такъв, който е подходящ за употреба на закрито. Той е ефективен срещу листни въшки, брашнести буболечки и акари.

Подрежете силно засегнатите части. Понякога е по-добре да отрежете нападнатите листа, отколкото да се борите с невидим фронт. Това дава шанс на растението да се възстанови.

Грижата за растенията не е само поливане и пресаждане. Отглеждане с внимание е най-добрата защита срещу всякакви нашественици. 

За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...