Прането е лесно, нали? Просто отделяте светлините от тъмните дрехи, слагате перилен препарат и сте готови. Е, може да е малко по-сложно.
Нека си го кажем - прането е скучна работа. Но тя също така е от ключово значение за удължаване живота на вашия гарде...
10/01/2016Пране на деликатни? Това е съвсем друг процес.
Опитвате се да си изперете тренировъчните дрехи и маратонките? Отново е различно.
Не всеки от нас разполага с мокро помещение у дома, но във всеки дом има местенце, около което са организирани пералн...
29/11/2016А как изберем най-добрия перилен препарат? Оказва се, че има не малко въпроси, на които трябва да отговорим, преди да натиснем копчето.
В няколко поредни статии ще ви дадем отговорите и решенията на на най – често срещаните дилеми.
Коя е най – подходящата температура за прането?
Тук няма твърдо и универсално правило. Разбира се, най-лесният начин да се определи температурата за пране е да погледнете етикета на облеклото, но той е само насока, така че температурата, която избирате за пране, трябва също да зависи от точния тип тъкан и степента на замърсяване.
Ако вашата основна мисъл е въздействието върху околната среда, тогава 30ºC може да бъде стандартна температура. Всъщност, много от по-новите, високотехнологични модели перални машини обещават перфектно чисти дрехи и при по-ниска температура, дори на 20ºC.
Ако вашата перална машина е среден клас, пране на 30ºC може да има неприятни последици, включително развитие на бактериите както в дрехите, така и в пералната машина.
За различните тъканите следвайте различна температура, но най – универсалните правила са следните:
Кърпи и спално бельо трябва да бъдат прани на 60ºC, за да се гарантира премахването на бактериите.
Белите също трябва да се перат на 60 ° C поне от време на време.
Дрехи за фитнес? Отново, 60ºC е задължителна температура, за да се премахне опасността от дерматит или акне.
Деликатните тъкани, от друга страна, никога не трябва да се перат на повече от 40ºC. Това включва не само коприна и вълна (повече за тях по-долу), но също и спално бельо и органичен памук (с изключение на кърпи). Ако често перете висококачествен органичен памук на висока температура, ще забележите, че започва да губи формата си.
За цветни тъкани изберете 30ºC до 40ºC, за да не загубят цвета си.
Тъмните цветове трябва да се перат на максимум от 40ºC.
Как да перем вълна и коприна
Да, вълната и коприната могат да бъдат прани, но при вълната трябва да бъде по – рядко. Изберете цикъл със студена вода и използвайте само специализиран препарат за деликатни тъкани. Температура над 30 ° C най – вероятно ще свие тъканите.
Коприната може да се пере безопасно при 30ºC, на деликатен цикъл.
Както вълната, така и коприната не са подходящи за центрофуга на високи скорости. В най-лошия случай, високоскоростната центрофуга може да разкъса тъканта. В най-добрия случай дрехите ви ще бъдат измачкано, което означава, че трябва да ги изгладите.
Никога не сушете коприна или вълна в сушилня и не оставяйте мокрия вълнен пуловер на закачалка, защото ще загуби формата си.
В следващата част ще ви запознаем, как да перете завеси, дамаски, спално бельо, спортни дрехи и обувки.
Търсите домашно почистващо средство, което да е универсално и да не ви струва куп пари? Вземете белина. Ако смятате, ...
22/06/2018