Всички знаем, че е важно да ядем зеленчуци. Но знаехте ли, че някои са по-ценни от други за защита на здравето? Ето защо правим класация на най-полезните и защо е необходимо да го включите в диетата си?
В сезона с най – голям избор на плодове и зеленчуци, ни е трудно да устоим на разнообразието и купуваме по мног...
26/06/2018Брюкселско зеле
Слагайте спокойно в чинията си. Малките зелки съдържат витамин К (от съществено значение за съсирването на кръвта и здравето на костите) и витамин С, който подпомага усвояването на желязото и имунната функция. Те могат да се похвалят и с множество противоракови свойства, а съдържанието на фибри в тях е огромно - почти два пъти по-голямо от това в морковите. Приготвяйте ги леко на пара, за да извлечете максимална полза.
Броколи
Броколите са пълни с витамини С и К, а багодарение на противовъзпалителния сулфорафан, те подпомагат детоксикацията. Също така са богати на фибри, които подпомагат храносмилането и здравето на червата.
Всеки знае, колко е важно да пием много вода. Но не всеки може да изпива по 2-3 литра на ден, а добрата хидратация е ...
03/04/2022Чесън
Малките главички не само засилва вкуса на храната, но и повишава хранителните стойности на всяко ястие. Повечето от ползите за здравето се дължат на серните съединения. За да подсилите действието му (което включва облекчаване на възпаленията, предотвратяване на бактериални инфекции и поддържане на здравето на сърцето), оставете готовия чесън да престои 10-15 минути преди готвене.
Червени чушки
Борите се с вирус? Червените чушки са отличен източник на витамин С, дори повече от портокалите. Те подпомагат имунната система и са пълни с каротеноиди, които са полезни за здравето на кожата и очите. Всъщност една порция червена чушка може да събере три пъти повече витамин С от един портокал.
Сладки картофи
Сладките картофи, които са вкусни печени, варени или задушени. Те са отличен източник на бета-каротин - растителната форма на витамин А, който е важен за здравето на очите, имунната система, възпроизводството, растежа и развитието. Достатъчното количество фибри намалява риска от сърдечни заболявания, инсулт, диабет тип 2 и рак на червата, така че не изхвърляйте корите на боклука!
Авокадо
Светът се е запалил по здравословните мазнини в авокадото - установено е, че мононенаситените масла предпазват от сърдечни заболявания и понижават кръвното налягане. Те са пълни и с витамин Е, за който проучванията показват, че ефективно намалява риска от рак, артрит и катаракта. Тяхната устойчивост за хората в регионите, където не се отглеждат, обаче е под въпрос; две малки вносни авокадо имат почти два пъти по-голям въглероден отпечатък от над два килограма банани.
Моркови
Този универсален зеленчук е еднакво подходящ както за сладкиши, салати и суши рулца, така и за гарнитура към печени меса. Морковите са известни със съдържанието си на бета-каротин, който тялото ни превръща във витамин А - важен за здравето на очите и имунитета. Но не забравяйте да комбинирате морковите със здравословна мазнина, за да помогнете на тялото си да получи достъп до бета-каротина.
Гъби
Гъбите са уникален източник на витамин D, ако са били изложени на слънчева светлина. Те също така са пълни с антиоксиданти и подпомагат имунното здраве, което ги прави чудесно допълнение към вашата диета.
Зелен боб
Може и да не е най-богатият на хранителни вещества избор, но зеленият фасул все пак е чудесен източник на фолиева киселина, като една порция осигурява около една трета от необходимата ви дневна доза - основно хранително вещество не само за консумация по време на бременност, но и за предотвратяване на депресия.