Преди да комбинирате два или повече цвята в един и същи интериор, е добре да ги проверите за „цветови конфликти“. Когато единият цвят предизвиква усещане за мир, а другият възбужда и призовава за решителни действия, се появява психологически дискомфорт. Липсва ви или силата да станете от леглото и да се заемете с работата си, или енергията – започвате, спирате по средата и след това започвате отново.
В тези случи може да е виновна грешната цветова схема. Говорим за различните нюанси по-подробно, за да можете да решите какъв цвят ви подхожда.
1. Зелено
Нищо чудно, че този цвят и неговите нюанси сега са най-популярни. Тайната е, че той е най-хармоничен и приятен за възприемане. Зеленото помага за успокояване, преодоляване на умората и за фокусиране върху задачата.
2. Синьо
Основната функция на цвета е да успокоява и отпуска, но ако се използва в големи количества и не се разрежда с друг нюанс, може да доведе до депресия.
3. Жълто
Идеален за декориране на работното място, тъй като ободрява, помага за концентрация и не ви позволява да скучаете. По същата причина не трябва да използвате жълто в спалнята.
4. Лилаво
Най-често то се избира от креативни хора, тъй като е красив, чувствен и вдъхновяващ, символизиращ началото на нещо ново. Този цвят обаче има минус - бързо отегчава.
5. Сиво
Първоначално се свързва със скучните офиси, но след това става популярен в интериора на апартаменти, тъй като успокоява и балансира. Сивият цвят помага да изключите емоциите за известно време и да погледнете на проблема със свеж поглед. Между другото, този нюанс е идеален за двойка, в която холерик и меланхолик се сближават. Най-важното е да намерите правилния придружаващ нюанс.
6. Бяло
За някои хора това е неутрален цвят, а за други е основен. Свързва се с лекота, свежест, простор, но ако изберете грешен нюанс, интериорът ще се окаже сух и безлик, напомнящ за болнично отделение.
Как да изберем своята палитра?
Интериорът трябва хармонично да съчетава два цвята - трансформиращ и основен. Първият е необходим за попълване на енергия след изпълнение на сложни задачи, а вторият дава същата енергия. За да определите кой нюанс е подходящ за вас и кой е трансформиращ, наблюдавайте впечатленията си от различните цветове. След това ще трябва да вземете решение за подходяща комбинация - помислете коя комбинация ви харесва най-много - и трябва да я използвате за интериорна декорация. Ако размерът на стаята не позволява, използвайте само цвета на основния. Можете да изберете покритието и мебелите с подходящ нюанс.
Между другото, за много хора именно бялото е основен цвят. Особено често се използва от онези хора, които не знаят кой път да изберат и в каква посока да продължат. Не напразно го сравняват с празно платно, което помага за намиране на вдъхновение. Друго предимство на белия цвят е, че влияе положително не само на психологическото, но и на физическото състояние – гаси чувствата и добавя енергия. Допълнете го с друг цвят, подходящ за вашите цели, и ще получите перфектната комбинация.
Ето още няколко съвета:
• жълто – за тези, които работят по сложен проект и имат нужда от енергия;
• червено – за тези, които искат да се чувстват в безопасност;
• кафяво – за тези, на които им липсва самочувствие;
• тюркоаз – за тези, които се стремят да постигнат целите си;
• синьо – за тези, които са уморени да работят ден и нощ и имат нужда от почивка.
Няма нужда от смяна на цвета на целия апартамент, включително стени, подове, тавани, мебели. Понякога, за да не ви подтиска интериорът и да блести с нови цветове, достатъчно е да добавите ярък текстил, плакат или да пресадите растение в оригинална саксия. Но най-важното е да се вслушваме в интуицията и вътрешния си глас: тялото ни несъзнателно посяга към това, от което се нуждае най-много в момента. Така че помислете за това: ако внезапно сте харесали синя ваза в магазина (въпреки че този цвят не ви харесва твърде много), може би сте уморени от вечния натиск на времето и е време да си вземете почивка?