Как да изберете цветова схема за интериора

Как да изберете цветова схема за интериора

Изборът на цветове за апартамент е един от най-важните въпроси, които възникват преди началото на ремонта. Какъв интериор искате: неутрален, светъл, уютен, с „хладни” нотки в стил лофт или „топли” типични за сканди? Ако все още ви е трудно да се ориентирате, ето няколко важни нюанса, които ще ви помогнат да вземете решение за цвета.

Какво настроение създават различните цветове у дома?

Научно доказано е, че цветовете влияят на настроението. Така че - преди да изберете цветовата схема при ремонт у нас,...

07/01/2016

Съвет 1: Изберете последователна палитра

Първата стая, в която влиза човек, е коридорът - от него зависи първото впечатление. Дизайнерите съветват да проектирате пространството в една цветова палитра, така че интериорът на стаята да изглежда единен, сплотен и хармоничен. На първо място, окото се придържа към декорацията на стената и големите мебели, така че трябва да им се обърне специално внимание. Изберете чифт основни тонове за тях или сменете нюансите в рамките на същата цветова гама, например от бежово към кафяво.

7 начина да декорирате с тъмни цветове

Тъмните стени не са предпочитани, за да направите едно пространство да бъде интимно или уютно. Помислете добре преди ...

13/05/2016

Как да изберете цветова схема за интериора

Съвет 2: Обърнете внимание на гледката от всяка стая

Застанете пред изхода от всяка стая: какво виждате? Например, кухнята може да гледа към хола и част от коридора. Това означава, че цветовете за цялата тази област трябва да се комбинират един с друг. Ако от дневните се виждат коридор и балкон, тези пространства трябва да имат общи нюанси. Най-оптималният и безопасен вариант е да декорирате целия апартамент в същия стил и в една цветова схема, например сиво и бяло, бежово и кафяво и т.н. Това решение има няколко големи предимства:

• апартаментът визуално ще изглежда много по-просторен поради факта, че стаите сякаш се вливат една в друга, създавайки усещане за визуално разширяване на границите на жилищата;

• ако поддържате общия стил във всички стаи, ще се появи ефектът на холистична, хармонична атмосфера, в резултат на което апартаментът ще стане много по-удобен;

• Тази опция е идеална за собственици на студио апартаменти, както и стаи, които изпълняват свързани задачи (например хол-трапезария). Еднакъв стил и цветова схема създават баланс и не позволяват на една функционална зона да доминира над другите.

Как да изберете цветова схема за интериора

Съвет 3: Решете: топла или студена палитра

Съвременната интериорна мода ви позволява да комбинирате топли и студени нюанси в едно пространство, но само точково, така че да не възниква въпросът за целостта на интериора. Например, ако коридорът и банята са декорирани в студени цветове, а кухнята и холът са топли, атмосферата няма да бъде хармонична, единна и замислена. Но в случай, че топлите цветове преобладават в апартамента, но студените цветове се добавят като акценти, стаята ще се окаже по-дълбока и по-многостранна.

Как да изберете цветова схема за интериора

Ето защо, преди да започнете ремонт, решете коя палитра да използвате като основа. Ако харесвате и единия, и другия вариант, започнете от местоположението на апартамента. Така че, ако прозорците гледат на север и малко слънчева светлина навлиза в стаята, използвайте топли и ярки цветове, за да украсите стаята: кафяво, бежово, жълто, червено, оранжево и т. н. В апартамент с прозорци с южно изложение ситуацията е обратна. Избраната цветова схема трябва да "охлади", следователно спокойните нюанси под формата на синьо, лилаво, изумрудено, бордо и т.н. ще се впишат хармонично в интериора.

Съвет 4: Фокусирайте се върху вашите предпочитания

Една от най-честите грешки е използването само на основни цветове като бяло, сиво и бежово. Такъв интериор наистина се оказва лаконичен и актуален в продължение на много години, защото не използва ярки нюанси, които са модерни в определен сезон. Но в същото време рискувате да получите избледняло, безинтересно пространство, в което няма нито една капка индивидуалност.

Универсално решение на този въпрос е неутрална основа и ярки нюанси. Всъщност наситените, дълбоки тонове, които правят апартамента персонализиран, не се отегчават толкова бързо, колкото изглежда на пръв поглед. Затова в следващите няколко години определено няма да имате желание да пребоядисвате стени и да сменяте мебели. За да вземете бързо решение, използвайте следните препоръки:

• Погледнете през прозореца и забележете гледката. Ако имате късмета да се насладите на красив пейзаж, тъй като прозорците на многоетажна сграда гледат към парка, изберете зелено, жълто и оранжево като акцент. Що се отнася до индустриалната палитра, тя е по-склонна към синьо, черно, тухлено-червено;

• ако правите частичен ремонт, обърнете внимание на нюансите на мебелите и декора, които остават от стария декор. Не е необходимо да избирате облицовки тон в тон - можете да си позволите да вземете цветове по-светли или по-тъмни, като предварително сте проучили контрастите на цветното колело.

 

Съвет 5: използвайте правилото 60/30/10

Правилото 60/30/10 значително улеснява работата с цветовата палитра, което предполага, че първото число е количеството на основния нюанс, второто е количеството на вторичния нюанс, а третото е количеството на акцента. Например, вашият апартамент може да има 60% бяло (стени, таван), 30% бежово (мебели) и 10% зелено (текстил, декор). Основното предимство на това съотношение е, че е лесно да се визуализира и следователно се избягва плосък, монохроматичен интериор.

Как да изберете цветова схема за интериора

Съвет 6: Съчетайте декор в един и същи цвят за целия си апартамент

Вече говорихме за една цветна линия, която трябва да преминава през целия апартамент. Например, в хола да има сини завеси, а на дивана има декоративни възглавници, които да съвпадат. Нека в спалнята се появи килим от същия нюанс и картина на стената, чинии на отворени рафтове и меки възглавници на столове в кухнята.

Как да изберете цветова схема за интериора

Съвет 7: Напълнете нежилищните стаи с цвят

Повечето хора не се притесняват твърде много със съчетаването на цветовете за нежилищни стаи. Става дума за килер, балкон, съблекалня, баня. Максимумът, за който са готови, е да боядисат всичко в бяло или в друг основен цвят, което визуално ще увеличи пространството и няма да натоварва. Но етиката на стаята също може да бъде ярка. Например, украсете ги в същия нюанс, който се използва като акцент в останалата част от апартамента. Такава техника отново ще подчертае обмислеността, хармонията и единството на целия интериор.

Как да изберете цветова схема за интериора

Съвет 8: Нека природата бъде източник на вдъхновение

Едва ли някой ще спори с факта, че един от най-мощните източници на хармония, вдъхновение и красота са картините на природата около нас. Така че защо да не се възползвате, когато избирате нюанси и мислите за хармонични комбинации? Помислете за настроението и кой сезон искате да получите. И така, пролетта се характеризира с пробуждане на природата, нежност и в резултат на това меки, неконтрастни нюанси, които придават лекота и свежест. През лятото мечтаем за прохлада, крием се от жегата на сянка, така че всички цветове стават приглушени. В същото време сокът от боровинки, сладоледът, сърцевината на диня предизвикват мисли за ярки нюанси. Ето как любимият ви сезон може да се превърне в основа за вашия интериор.

 

Декорирайте спалнята в пастелни цветове

След като кварцовият цвят беше избран за нюанс на 2016 г. той заслужено зае доминиращо място в дома. Особено подходящ...

16/07/2016
За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...