Пазарът на жилища беше сред малкото, който остана незасегнат от кризата с Коронавируса, дори напротив, стана по-силен, а цените на имотите се покачват. Това накара много хора да потърсят сигурна инвестиция и се насочиха към покупка на недвижимост. Сред най-търсените се оказват малките и много големите жилища. Ако взимате малък апартамент обаче, идва въпросът, как да го обзаведа възможно най- интелигентно и гъвкаво? При тези имоти е особено важно да се обмислят всички детайли на етапа на проектиране. В крайна сметка, най-малкият недостатък в началния етап в бъдеще може да причини постоянни неудобства в ежедневието. Ето няколко техники, с които дизайнерите организират пространството и малки апартаменти.
1. Зониране на пространството с прегради
В много модерни студийни апартаменти преградите отделят частната зона от общата. Ако искате нещо оригинално, тогава не се колебайте да инсталирате дървени прегради, които имитират капаци на прозорци. Те няма да пречат на проникването на дневна светлина и въздух и ще помогнат за ограждането на личната зона.
Друга популярна опция за зониране са стъклените прегради. Има много видове и материали на такива конструкции: с прозрачно стъкло или матирано, с плъзгащ механизъм или с врати. Единственото нещо, което трябва да се има предвид, е, че стъклените прегради спират циркулацията на въздуха.
2. Използвайте перваза на прозореца като работна повърхност
На перваза на прозореца можете продължете кухненския плот. По този начин получавате полезна хоризонтална равнина и под нея можете да оборудвате допълнително място за съхранение.
Можете да използвате пространството под прозореца не само в кухнята. Ако спалнята или холът са разположени до прозореца, первазът на прозореца се трансформира в пълноценно бюро.
3. Използвайте пространството над дивана за съхранение
В малките апартаменти проблемът със съхранението е голям. Той може да бъде решена чрез поставяне на шкафовете под тавана. За да не надвиснат и да изглеждат прекалено обемисти, сложете ги по цялата дължина на стаята. Можете да добавите вертикална секция за съхранение от пода до тавана, която ще балансира пространството и ще го направи по-хармонично.
4. Поставете сгъваемото легло
Ако не е възможно да се организира пълноценно място за спане, изберете опцията със сгъваем диван. За съжаление дори диван с ортопедичен матрак не може да се сравни с нормално легло, затова препоръчваме падащо легло. Факт е, че е по – скъпо, но инвестицията си заслужава.
5. Използвайте преносима маса
Ако двама или трима души живеят в малък апартамент, малка маса за тях е достатъчна за ежедневна употреба. Но в случай, че идват гости, все пак трябва да ги настаним удобно. Вариант е да се използва опция с продължение на кухненския модул, но тя е отделен елемент и може да бъде пренаредена. Обикновено стои близо до стената и не заема много място, а на балкона се съхраняват допълнителни сгъваеми столове. С пристигането на гостите масата може да бъде преместена в средата на стаята и да побере четирима души.
6. Поставете бюро на терасата
Реалностите показа, че работно място у дома може да е необходимо на всички. Терасата ще бъде идеалното пространство за организиране на офис в малък апартамент. Разбира се, ще трябва да бъде изолирана, с прекарано електричество и с компактни мебели. Но възможността да работите спокойно във вашия малък импровизиран офис си заслужава.
7. Поставете пералнята под мивката
Баните в малки апартаменти, по правило, не са големи. В някои случаи единствената възможност да поставите пералня там е да бъде под мивката.
Важно е да се изчисли всичко така, че височината на мивката да бъде удобна за ползване от всички.