Когато става въпрос за нещата за пране, трудно ще намерите някой с повече опит или опит от професионалното химическо чистене. От премахване на петна до почистване на най-деликатните тъкани, експертите със сигурност си знаят работата!
Не всеки от нас разполага с мокро помещение у дома, но във всеки дом има местенце, около което са организирани пералн...
29/11/2016Ето какви съвети дават те а прането в домашни условия.
1. Кое е „магическото число“ за официално облекло
Прането е може би една от най-досадните домашни задачи, но няма как са избягаме от него. И въпреки, че машината върши...
09/09/2018Ако някога сте се чудили колко често да перете официалния си тоалет или да го почиствате, оказва се, че 3 е магическото число. Почистването на костюми, рокли и други официални облекла на всеки 3 носения ще ги поддържа да изглеждат и да се усещат чисти, без да навредите на материята.
Петната са очевидно изключение от това правило, но най-общо казано, трябва да можете да носите тези специални тоалети поне 3 пъти, преди да се наложи да се притеснявате за почистването им.
2. Не прекалявайте с препарата
Професионалистите не само предпочитат да пестят перилния препарат, но мнозина признават, че използват по-малко препарат от най-малкия размер на пране, посочен от мерителната чашка. Повечето модерни, високоефективни машини не изискват много перилен препарат за правилно почистване на дрехите и прекаляването може да остави остатъци, които в крайна сметка привличат повече мръсотия в дългосрочен план.
И ако трябва да се справите с петна, третирайте ги предварително с препарат, вместо да добавяте повече.
3. Закопчайте циповете
Преди да изперете нещо, което има цип, уверете се, че ципът е затворен . Циповете са отговорни за изненадващо голямо количество скъсани дрехи, а ако ги държите затворени си гарантирате, че няма да дърпат, закачат или разкъсат други предмети в товара.
Същото важи и за велкрото – затворете дрехата преди да я сложите в пералнята.
4. Попийте, не търкайте
Когато третирате петно, важно е да попиете, като натиснете надолу и издърпате нагоре, вместо да търкате с кръгови движения. Търкането на петното може да фиксира петното по-навътре в тъканта, вместо да го повдигне.
Вместо това внимателно попийте замърсената зона с препарат за отстраняване на петна и работете от външната страна на петното към центъра.
5. Помислете преди да пръскате деодорант или лак
Много от нас се обличат и след това оформят прическа или слагат парфюм. Но може да не правим услуга на дрехите си, защото продуктите за коса и парфюмите съдържат алкохол и други съставки, които могат да избледнеят, обезцветят или дори да оцветят някои тъкани.
6. Отстранете плика от химическото чистене
Когато вземете дрехи от химическо чистене, те обикновено са покрити в найлонов плик. Но тези чанти не са предназначени за дългосрочно съхранение! Когато приберете вашите току-що почистени вещи, окачете ги непокрити в гардероба или ги прехвърлете в торба
7. Перете дрехите отвътре навън
Най-добрият начин да предотвратите ненужното износване и разкъсване на дрехите си, когато са в прането, е да ги обърнете наопаки, преди да ги сложите в пералнята. По този начин външната част е по-защитена, включително и декорации като копчета и пайети, апликации.