Факт е, че физически е невъзможно да разширим един апартамент, но има техники, които помагат да направим това визуално. От Novate споделят за трикове, които дизайнерите прилагат, за да превърнат малките стаи в просторни и уютни пространства.
Техника 1: Повече светлина
Много хора подценяват силата на слънчевата светлина, но тя може да промени апартамента ви до неузнаваемост. Опитайте се да премахнете напълно завесите или да оставите само лек, ефирен, полупрозрачен тюл. Благодарение на тази проста техника пространството извън прозореца ще стане част от стаята и ще я разшири визуално. Ако не ви харесва идеята за тюл, едно от решенията на проблема е да замените плътните завеси с уютни френски щори.
Техника 2: Оставете стените да „дишат“
Вижте тази публикация в Instagram.
Когато декорирате апартамент, има две крайности: празна стая и разхвърляна. Разбира се, не е толкова лесно да поставите всичко необходимо в стая със скромни размери. Бъдете умерени - не претрупвайте пространството с всичко и изберете мебели и декор въз основа на размерите на стаята.
Ето няколко съвета:
• Ако не използвате дивана като място за спане и рядко имате гости, заменете го с два средни фотьойла. Минималната ширина за сядане е 50 сантиметра, така че мебелите за хол ще бъдат много компактни.
Вижте тази публикация в Instagram.
• Многофункционалните мебели ви позволяват да използвате наличното пространство по-интелигентно и икономично. Елегантна табуретка може да се използва както като седалка, така и като нощно шкафче, маса с регулируема височина и дължина на плота може да се използва както като масичка за кафе, така и като маса за хранене, а сгъваемият стол е полезен за сън.
• Добре е мебелите да са на принципа на матрьошката, например табуретките са подредени една в друга, а шкафът се побира под масата. По този начин можете лесно да премахнете някои от предметите в стаята, ако трябва да освободите място. И погледнете по-отблизо мебелите на колела - те са мобилни и практични.
Техника 3: Блясък и отразяване
Как визуално да разширите пространството? Добавете блясък. Отразителните повърхности, като стъкло, месинг, метал, огледала и прозрачна пластмаса, работят чудесно в интериора. Гланцът също е незаменим, когато става дума за уголемяване на стая.
Лъскавият таван ще направи стаята да изглежда по-висока, особено ако се погрижите за добро осветление. Гланцовият метален тапет също отразява светлината и визуално разширява пространството. Това могат да бъдат както винилови продукти, така и обикновени, но с лъскави включвания. Ако тапетите не ви харесват, просто боядисайте стените с лъскава боя, ефектът ще бъде същият. В кухнята, коридора или банята можете да използвате лъскави керамични плочки за декорация. Отраженията и отблясъците работят върху обема на стаите, а голямото разнообразие от асортименти ще ви позволи да изберете опция, която отговаря на цвета и дизайна.
Техника 4: Да се раздели или да не се раздели?
В случай на малък апартамент винаги има изкушение да съборите стените и да го превърнете в студио. Идеята не е лоша, но трябва да се погрижите за наличието на вътрешни прегради. Ако ги няма, усещането за комфорт и сигурност ще изчезне, скромните размери на стаята ще станат забележими и ще възникнат проблеми с поставянето на мебелите.
Вижте тази публикация в Instagram.
И така, какво трябва да направите? По-добре е да отделите спалнята от основното пространство, за да не нарушавате личния комфорт. Идеално е, ако има подходяща ниша или ниша за леглото. Коридорът трябва да бъде ограден от зоната на отваряне, за да не се разпространява мръсотия от улицата в целия апартамент. За тази цел са подходящи различни мобилни системи, например паравани, завеси, плъзгащи се врати – всяко от тях дизайни може да добави разнообразие към интериора, както и да промени пропорциите и атмосферата.
Зонирането на пространството може да се извърши чрез мебели: диван с висок гръб, барплот, който играе ролята на маса за хранене, стелаж с отворени рафтове, които няма да блокират навлизането на слънчева светлина в стаята. Всяка от тези техники ще ви помогне да създадете усещане за простор и лекота.
Техника 5: Минимализмът като начин на живот
Ако в апартамента има много повече неща, отколкото има място за тях, ще бъде много трудно да се поддържа ред. Погледнете внимателно обзавеждането в стаите: има ли много книги по рафтовете, побират ли се дрехите на рафтовете, заети ли са повърхностите на шкафовете, скриновете и конзолите? Ако трезво разбирате, че съхранението е организирано неправилно, поради което в апартамента има вечна бъркотия, време е да промените нещо.
Вижте тази публикация в Instagram.
Като опция овладейте принципите на минимализма и разумното потребление. Първо проверете апартамента си и се отървете от нещата, които не използвате. Това може да са повредени домакински уреди, литература, която не четете, дрехи, които не ви подхождат, колектори за прах под формата на меки играчки и фигурки. След това организирайте съхранението си с помощта на всякакви органайзери, кутии, кошници, куки, разделители и т.н. И накрая, преразгледайте отношението си към пазаруването. Опитайте се да избягвате импулсивните покупки и внимателно претегляйте необходимостта от закупуване на определен артикул. Понякога е по-добре да си дадете време да помислите, отколкото по-късно да съжалявате за безсмислената загуба на пари.
Техника 6: Мебели
Дизайнерите често казват, че за да увеличите визуално апартамента, трябва да изберете светли покрития за стените, подовете и таваните. Какво ще кажете за мебелите? Ако искате да работи и за разширяване на пространството, дайте предпочитание на модели в светли, студени нюанси (топлите визуално намаляват площта).
За да не стане завършеният интериор твърде скучен, добавете ярки акценти под формата на декор. Не забравяйте за черния цвят - той служи като един вид разделител и добавя динамика към стаята.