Малкият апартамент изисква специален дизайн. Всичко в него трябва да е внимателно подбрано и функционално. Много е важно да не претоварвате интериора с големи неща, да изберете правилния нюанс и щампа на тапета, да създадете компетентно зониране.
Ето 5 неща, които да избягвате в малкия апартамент
Обемен полилей
Големият дизайнерски полилей е ярка и цветна мебел, която ще остави малко хора безразлични. Той привлича много внимание, задава тон и настроение на цялата стая, придавайки й шик и аристократичност. Все пак няма да усетите нищо от това, като окачите полилей в малка стая.
Стаята ще изглежда по-малка, тясна, а полилеят ще "изяде" пространството. В този случай е по-добре да използвате леки модели, скрито осветление и декоративна светлина, които ще разширят пространството и ще коригират несъвършенствата, ако има такива.
Големи щампи върху тапета
Дизайнерите не препоръчват използването на големи щампи. За малки пространства най-подходящи са обикновени стени или тапети с малък и неконтрастиращ модел. Може да подчертаете само една стена с красив модел или печат - тапет или боя. Допустимо е използването на шарки в хоризонталното разделяне на стени с корнизи. За да увеличите пространство на стаята, можете да направите една от стените, за предпочитане срещу прозореца, с огледални плочки.
Обемни мебели и прегради
Опитайте се да отворите пространството колкото е възможно повече, за да го направите по-ефирно. Откажете да построите прегради и допълнителни стени. Ако вашият интериор изисква зониране, използвайте цвят, текстура или архитектурни форми, като подиуми и ниши. Не използвайте празни фасади в мебелите и интериорните врати - това силно претоварва пространството.
Ако все още не можете без прегради, обърнете внимание на стъклените конструкции. Същото важи и за вратите. Масивните врати ще намалят пространството. В малък апартамент е най-добре или да използвате плъзгащи се и стъклени врати.
Мебелите трябва да са многофункционални и визуално леки. Голям античен скрин несъмнено изглежда шик, но в малък апартамент неговите предимства могат да се превърнат в недостатъци. Отлично решение за малки пространства ще бъдат прозрачните мебели, както и висящите елементи - рафтове, шкафове, маси, фиксирани към стените и без опорни крака.
Тъмни цветове и тежки завеси
Цветът играе важна, ако не и ключова роля в интериора и когато избирате тъмни наситени нюанси, трябва да имате предвид, че те визуално абсорбират светлината и „изяждат“ пространството. В малките апартаменти по принцип е по-добре да избягвате контрастите, които режат очите. В противен случай интериорът престава да бъде уютен и лек. Дайте предпочитание на по-свежите тонове в декорацията на стени, мебели и подове.
Същото се отнася и за текстила. Изберете светъл тюл или изхвърлете напълно завесите, пускайки светлина и въздух в къщата!
Претоварване с аксесоари
Лесно е да претоварите малък апартамент с мебели и аксесоари, така че е по-добре да се ограничите до няколко ярки детайла или да използвате неутрален декор. Големи картини в дизайна на малък апартамент, като голяма щампа върху тапета, ще стеснят пространството.