За много хора домашният телевизор е просто уред, който включват вечер, за да чуят "какво ще кажат по новините", да осигурят няколко минути забавление за малчуганите или просто да превключат на някой музикален канал за фон, докато вършат нещо друго у дома. Ако смятате, че принадлежите към някоя от тези категории потребители, то Philips 806 OLED едва ли е най-подходящият продукт за вас.
Ако обаче очаквате от вашия телевизор безкомпромисно качество на картината, ако искате гледането на филми и сериали да бъде "като на кино", ако държите той да може да се свързва със всички съвременни джаджи и устройства, и то с възможно най-висока скорост и качество на връзката, то Philips 806 OLED най-вероятно ще ви зарадва с много изненади.
Както може би вече се досещате, този модел е разположен сравнително високо в моделната гама на Philips. В края на лятото имахме възможност да тестваме модела Philips 58PUS8506, популярен като "The One", който категорично беше позициониран в средния клас, макар че много от функционалностите, които предлага, са характерни за премиум моделите.
В случая с 806 OLED обаче категорично говорим за телевизор от висок клас, като това личи буквално от всичко - като започнем от външния вид и стигнем до процесора с изкуствен интелект, който управлява хардуера и софтуера на устройството.
Но нека да започнем от начало.
Външен вид
Телевизорът на Philips от серията 806 OLED може да се похвали с минималистичен дизайн и изчистени линии, които биха "паснали" буквално във всеки дом или помещение.
Рамката около екрана е съвсем тънка (около 3 милиметра), което я прави практически "невидима" от няколко метра разстояние.
Телевизорът се поставя върху две отделни стойки, където е разположено и логото на компанията. От едната страна те са сребристо сиви на цвят, а от другата - с цвят на тъмен графит. Можете да прецените как да ги поставите в зависимост от интериора на помещението, което е дребен, но много полезен детайл.
Дистанционното също е изключително изчистено, бутоните са квадратни, подредени са в няколко реда и разполагат с вътрешно осветление, което се включва при натискане на някой от тях. Както и при останалите модели на компанията, то е снабдено с директни бутони за свързване с Netflix, Prime Video и Rakuten TV. Има и отделен бутон за настройките на задното осветление Ambilight.
Технически характеристики
Както става ясно от името на телевизора на Philips, той е с OLED екран. На пазара той се предлага в четири разновидности - 48, 55, 65 и 77 инча, като в случая имахме възможност да тестваме 55-инчовата версия.
Хардуерното "сърце" на телевизора е поверено на петото поколение на процесора Philips P5 с изкуствен интелект. Според производителя, алгоритъмът на самообучение обработва изображенията по начин, подобен на човешкия мозък.
Philips 806 OLED разполага с четири HDMI порта, два от които са съвместими с HDMI 2.1, което означава че без проблем можете да "подкарате" актуалните игрални конзоли като Playstation 5 или Xbox Series X.
Налични са и три USB порта, двулентова Wi-Fi връзка, както и Bluetooth 5.0. В заключение, каквото и да искате да свържете с телевизора, едва ли ще се сблъскате с някакви проблеми.
Операционната система на теливизора е най-новото поколение Android TV 10.
Картина
Картината, разбира се, е най-важната характеристика на един телевизор и тук Philips 806 OLED не само че не разочарова, но и изпъква в някои отношение пред конкурентите си от същия клас.
На първо място трябва да споменем факта, че екранът предлага последното поколение на разширения динамичен диапазон, по-популярен като HDR 10+. А благодарение на OLED технологията и Dolby Vision IQ, дори и при много тъмни сцени черният цвят е достатъчно плътен, а детайлите в картината са добре различими.
От гледна точка на цветовете, телевизорът разполага с почти безкрайни настройки. Ако сте фенове на ярките и наситени цветове, картината на екрана може да изглежда като платно на Ван Гог. Ако пък искате, можете да смекчите яркоста на картината, без обаче тя да губи нищо от детайлите, качеството и контраста.
И като става въпрос за детайли, с Philips 806 OLED не успяхме да забележим т. нар. "пикселиране" в нито една ситуация, което, разбира се, е нормално да се очаква в този клас.
Усещането за дълбочина се допълва от четиристранното Ambilight осветление от задната страна на екрана. То може да работи в няколко режима, като при нито един от тях не привлича погледа на зрителя излишно извън екрана.
Другата важна подробност, която трябва да отбележим, е че в менюто на телевизора могат да се открият необозрими възможности за настройка. Така че дори и най-взискателните потребители могат да постигнат перфектното качество, ако отделят малко време да "доизпипат" подробностите.
Геймърите ще бъдат доволни от променливата честота на опресняване, благодарение на която няма да усетят характерното "насичане" при видеоигрите.
Звук
В този сегмент разликата между 806 OLED и телевизорите в по-ниските класове, както и с много от тези на останалите производители, е може би най-осезаема.
Качеството на звука на двата говорителя, всеки с мощност от по 10 вата и т. нар. "субуфер", който отговаря за ниските честоти и е с номинална мощност от 30 вата, е на изключително високо ниво. Едва ли има друг представител на класа, който може да се похвали с подобни "баси".
Още повече, че теливизорът разполата и с няколко режима на звука, в завимост от това, за което се използва - филми, игри, музика и т.н.
Т. нар. "AI Sound" пък може да прави това автоматично, като изкуственият интелект преценява как да настрои озвучаването, така че да съответства оптимално на картината.
Заключение
Със серията 806 OLED Philips за пореден път успяват да впечатлят с изключително високо съотношение на цената спрямо качеството. С цена от 2699 лева той попада над диапазона, който повечето потребители определят като среден клас и се доближава до премиум устройствата.
А ако в "уравнението" включим и качествата, с които разполага, на фона на конкуренцията, то можем спокойно да кажем, че с покупката на Philips 806 OLED получавате премиум телевизор на доста добра цена.
По-взискателните потребители, а в този ценови сегмент вероятно повечето са такива, ще имат нужда от известно време, което да отделят за доизпипване на настройките, които наистина са многобройни.
Този труд обаче ще бъде възнаграден с картина, звук и усещания, които само допреди няколко години беше немислимо да бъдат постигнати в домашни условия. Или поне не без "космически" инвестиции.
След теста на 806 OLED съвсем откровено си зададохме въпроса: "Какво още можем да искаме от един телевизор?" и, честно казано, не успяхме да намерим отговор.