Меламинова гъба: как и защо да използвате

Меламинова гъба: как и защо да използвате

Меламиновата гъба е истинска панацея за ежедневно почистване. Малко хора знаят, че меламиновите частици могат да останат върху повърхностите, така че тя не винаги може да се използва и не за всичко.

Меламиновата гъба е изработена от гореща меламинова смола, с помощта на специална технология. Резултатът е порест материал, състоящ се от меламинови влакна (твърди, но гъвкави и пластични), който донякъде прилича на гума от пяна на допир. Всъщност приликата е само повърхностна: меламинът няма нищо общо с гумата от пяна. Ако намокрите гъбата със студена вода, тя започва да се пени и се справя добре с мръсотията без използването на почистващи препарати.

Меламинова гъба лесно и бързо премахва петна, мазнини, сажди, боя, мастило, следи от химикал, флумастери и маркери, ръжда, варовик, петна от чай, вино и кафе, почиства печка, кранове и плочки - с една дума всичко, което чистим в ежедневието. В същото време обхватът на меламиновата гъба не се ограничава до кухнята и банята, тя ще ви служи идеално за почистване на прозорци и рамки, тапети, мебели, огледала и дори обувки.

 Меламинова гъба: как и защо да използвате

Меламинът сам по себе си не е токсичен, но частиците му могат да останат върху протритите повърхности и оттам -  в тялото ни, а това вече е опасно. Ето за какво не трябва да се използва меламинова гъба:

-        за миене на съдове, прибори за хранене и кухненски прибори - тези повърхности, които са в пряк контакт с храна и храна;

-        за измиване на продукти, плодове и зеленчуци;

-        за измиване на ръце, лице и тяло;

-        за почистване на лъскави, лакирани, акрилни и тефлонови повърхности - абразивната структура на гъбата може да остави микродраскотини върху тях;

-        за горещи повърхности.

 Меламинова гъба: как и защо да използвате

Препоръчително е да работите с меламинова гъба с гумени ръкавици, така че по ръцете ви да не остават частици меламин. При поглъщане те отиват в бъбреците и могат да причинят уролитиаза.

За удобство се препоръчва да отрежете малко парче от голяма гъба и да го използвате. Навлажнете гъба със студена вода и внимателно отстранете мръсотията с нея. След това избършете повърхността с чиста, влажна кърпа или дунапренена гъба, за да отстраните всички частици меламин.

 Меламинова гъба: как и защо да използвате

Какво да не правите с меламиновата гъба?

Намокрянето на гъбата с топла или гореща вода може да я съсипе.

Използване на домакински химикали (особено тези, които съдържат хлор). Меламиновата гъба се разпенва сама при излагане на студена вода и не изисква препарати.

Стискане със сила или усукване на гъбата – това може да деформира нейната структура.

Използвате суха гъба. Свойствата на меламина са такива, че колкото по-влажна е гъбата, толкова по-силен е ефектът. Сухата гъба ще работи не като гумичка, а като шкурка и може да надраска повърхността.

Оставяте я на слънце - при нагряване гъбата губи своята пластичност и частично губи магическите си свойства.

Оставяте я до деца или домашни любимци.

За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...