Въпреки популярния градски мит, че прането на кърпи, калъфки или чаршафи е нещо, което трябва да правим често, има някои части и различни аксесоари на дома, които почистваме доста рядко, а понякога дори забравяме за тях. И логично възниква въпросът – кое колко често трябва да почиствам? Ето какво съветват експертите от InsideOut.
Спалното бельо
Прекарваме една трета от живота си в леглото, така че тя е добре да се стараем и да го поддържаме чисто. Все пак по чаршафите остават телесни течности, коси, събира се прах. Перете калъфките всяка седмица, а завивките – поне на две седмици.
Кърпите
Кърпите са истински развъдник на бактерии и колкото по – голямо е вашето семейство, толкова по – често трябва да ги перете. Ако не всеки ден, то поне на 2-3 дни е задължително да ги сменяте.
Хладилникът
Колко от вас почистват редовно хладилника? Мястото, на което държим храна всъщност е доста податливо на бактерии и микроби, затова поне веднъж месечно се старайте да изтриете рафтовете и да изхвърляте храната, чието място не е там.
Микровълновата
Ако често използвате микровълнова печка, няма начин да не забележите частиците храна, които са полепнали по стените. Затова, всичко, което трябва да направите е да забършете с кърпа. Правете го поне веднъж в седмицата.
Кухненският плот
Нямате представа колко много бактерии и микроби има тук. Освен това ако забършете с мръсна кърпа или гъба, те се размножават. Решението – чистете след всяка употреба като използвате дезинфекциращи кърпи.
Завеси
Още едно нещо, за което често забравяме. Те обаче събират доста прах, затова е хубаво да се перат по 2-3 пъти в годината. Внимавайте обаче дали пералнята няма да ги увреди ако са от деликатна материя.
Компютър/ смартфон
Тъй като ги ползвате всеки ден, забърсвайте поне през ден с антибактериална кърпа. Не отнема време, но повярвайте, там има неподозирано количество микроби.
Банята
Не, тоалетната не е шампион по микроби – мивката и ваната са победители, защото се замърсяват от пръските. Това означава, че наред с коша за боклук, те са сред най-мръсните части на банята. Затова чистете поне един път седмично. Минимум!