Признайте си, колко често слагате омекотител, когато пускате пералня? Почти всеки път, нали? Не само заради мекотата, който той дава, но и заради миризмата, която оставя в дрехите по – дълго от праха. За съжаление обаче не всички тъкани понасят омекотител. Понякога дори той е строго противопоказан и може да развали дрехата.
Вижте кога да не го позлвате:
1. Микрофибър
Микрофибърът най-често се използва за почистване на повърхности. Материалът е избран не случайно: заради способността му да задържа прах във влакната си. Омекотяващото вещество образува много тънък филм на повърхността, което намалява възможността му да привлича праха.
2. Спортни дрехи
Често те са изработени от синтетични материали, които поглъщат потта. Ето защо се чувствате "сухи и удобно" дори след интензивно бягане или тренировка във фитнес залата. Но омекотителят за пране намалява способността на тъканта да абсорбира влага, което може да усетите по миризмата, която ще поема.
3. Кърпи
Знаете ли, защо кърпите започнаха да миришат? Основният заподозрян в този често срещан проблем е омекотителят. Както в случая с микрофибъра, той образува филм върху повърхността на кърпата. Влагата се задържа във влакната, кърпата не изсъхва правилно и се появява тази неприятна миризма.
4. Огнеупорно облекло
Звучи фантастично, но истината е, че има някои детски дрехи, които са именно такива. Ако случайно разполагате с такива, имайте предвид, че те не трябва да се перат с омекотител, защото ще навреди на импрегнирането.
5. Отблъскващо влага облекло
Омекотителят неутрализира импрегнирането на тъканта, затова не пускайте дрехите за ски или сноуборд, или любим дъждобран с него. И стриктно следвайте инструкциите на етикета.