Как да се грижим за подовите настилки, така че след години да изглеждат като нови

Как да се грижим за подовите настилки, така че след години да изглеждат като нови
Източник: pexels.com

Първото нещо, за което мислим, когато планираме ремонт на апартамент, е подовата настилка. Но всеки иска опция, която да бъде не само красива, но и практична. Ето защо правим преглед на най-популярните видове подови настилки и грижата за тях.

Kак да изберeм подовата настилка в дома?

Подовите настилки са изключително важна част от интериора на вашето жилище. Изборът е голям и зависи до голяма степен...

25/07/2017

1. Как да се грижим за ламинирания паркет?

Един от най-популярните материали за подови настилки е ламинатът. Изглежда скъпо, благородно, идеално се вписва във всеки интериор, придава му топлина и комфорт. В магазинните асортименти можете да намерите опции, които имитират камък, бетон и различни видове дърво, така че изборът на продукт, който идеално се вписва в интериора, няма да бъде труден.

Подовата настилки в хола - от дървени подови настилки и плочки до стилния килим

Подовата настилка в хола е голяма инвестиция, тъй като най-вероятно ще бъде една от най-натоварените. Това не е решен...

29/09/2020

Когато става въпрос за грижа за ламиниран паркет, има няколко нюанса. Първото и най-важно правило е, че този материал мрази влагата, така че трябва да се уверите, че миете с влажна кърпа, а не с мокра. В противен случай ламинатът може да се надуе. Първо трябва да почистите пода от трохи, вълна, прах, пясък, след което забършете. Що се отнася до препарата, по-добре е да не използвате универсални продукти, а такива, които са специално предназначени за грижа за ламиниран паркет.

Първо, трябва да се избягват резки промени в температурата и влажността, така че покритието да не се деформира. На второ място, локви от разлята вода, чай, кафе, сок не трябва да се оставят дълго време - те трябва да се избършат веднага със суха кърпа или хартиени кърпи. Трето, абразивни продукти като прахове не са подходящи за грижа за ламинат могат да оставят неприятни драскотини по повърхността.

2. Как да се грижим за дюшеме?

В стари къщи и апартаменти все още можете да намерите тези дъски. Вместо да го заменят с по-модерно покритие, някои собственици, напротив, се опитват да ги запазят като ги реставрират. Това е отлично решение, защото подобно покритие изглежда благородно и ще издържи много години. Ето защо тук грижата е ключова.

Запомнете, че всяко дървено покритие не толерира непосредствена близост до влага. Затова трябва да миете подовете изключително с леко влажна кърпа и след това да ги изсушите добре. Изберете специализирана битова химия за грижа за паркета. Не съдържа агресивни вещества, които могат да повредят покритието, така че можете безопасно да почистите апартамента си, без да се притеснявате, че материалът се деформира.

Нашите съвети:

• Влажността на въздуха в помещението, в което се полага дюшемето, не трябва да надвишава 60 процента, а температурата – 25 градуса. Ако има внезапен скок или падане, дървесните влакна ще се деформират и паркетът ще пострада.

• За да предотвратите надраскването на пода от мръсотия, незабавно отстранете пясъка и другите „абразивни“ отпадъци. Едва след това започнете да миете пода.

• Ако използвате домакинска химия по време на мокро почистване, не забравяйте да обърнете внимание на нейния състав. Не трябва да съдържа восък, киселини или хлор. Продуктите на маслена основа също са забранени. Тези вещества влияят негативно на структурата на дървото, като го правят слоест и го лишават от първоначалния блясък.

• Паркетът може да се почиства със суха пара - този метод на почистване няма да навреди.

• За да може материалът да остане здрав и “свеж” по-дълго и да запази оригиналния си вид в продължение на много години, е необходимо да се нанася защитно покритие всяка година.

 

3. Как да се грижим за линолеума?

Благодарение на бързия монтаж и добрата производителност по време на работа, линолеумът е сред най-популярните материали за довършване на подове от много години. Тази подова настилка е популярна сред онези потребители, които ценят преди всичко практичността, а не външната красота и изтънченост.

Това е най-простият и неизискващ поддръжка материал. Можете да го миете с топла вода, да използвате всякакви продукти с неутрален състав, например пране или бебешки сапун. Специализирани домакински химикали в подходящи дози също са добре дошли.

Но въпреки цялата практичност на линолеума, има редица нюанси, на които определено трябва да обърнете внимание, за да не се налага да го сменяте след една година. Важно е да запомните, че подовото покритие не понася отрицателни температури, както и пряка слънчева светлина - под тяхно влияние избледнява и може да се напука.

Мокрото почистване трябва да се прави няколко пъти седмично, а петната трябва да се отстраняват веднага, за да не остане петно.

Когато почиствате, не използвайте твърди инструменти, тъй като те могат да оставят драскотини по повърхността. Избягвайте и агресивни вещества като киселина, белина, ацетон, за да не остават следи по линолеума.

За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...