Как да намалим праха у дома

Как да намалим праха у дома
Източник: unsplash.com

Прахът е сред основните замърсители у дома, а в допълнение към естествените и биологични източници на прах, има фактори, създадени от човека, които допринасят за натрупването на прах в къщата. Те включват: замърсяване на въздуха, трафикът ако живеете до оживена улица, строителство, ремонти….

10 забележителни трика, с които ще премахнете лесно прахта (част 1)

По-малко прах у дома означава по- здравословна атмосфера и свежест, повече чистота и уют. А  да имате чист дом н...

05/09/2016

Как да се справим обаче с този прах?

1. Редовно пране и почистване с пара

5 трика, които ще променят начина, по който чистите праха

Почистването на праха от мебелите и аксесоарите може да ви звучи като нещо много просто и лесно, но се оказва, че не ...

15/08/2017

Редовното почистване е най-ефективното решение за намаляване на нивата на прах. Важно е не само да вакуумирате всички достъпни и труднодостъпни места, но и да правите мокро почистване, избърсвайки не само подовете, но и всички повърхности, включително полилеи, лампи, первази, радиатори, ключове, врати и дръжки, както и декоративни елементи.

В райони, където почистването е трудно, използването на пречистватели на въздуха, овлажнители и филтри може да помогне за намаляване на някои частици прах във въздуха.

Що се отнася до прането и почистването с пара. Тази процедура помага за разтваряне и изместване на частиците прах, натрупани във влакната. Перете кувертюри, калъфки за възглавници и други декоративни тъкани поне два до три пъти месечно. Можете също така да използвате парочистачка за почистване на пердета, тапицерия и килими.

2. Правилно подбрани перилни и почистващи препарати

Детергентите и почистващите продукти разбира се са ключови за намаляване на нивата на прах. Те не само имат почистващ ефект, като помагат за отстраняването на прахови частици от повърхностите, но също така често съдържат антистатични добавки, които потискат или предотвратяват натрупването на прахови частици върху повърхностите. Някои почистващи продукти може да съдържат добавки за прах, специално формулирани да свързват частиците прах и да помогнат за намаляване на тяхното присъствие и въздействие върху качеството на въздуха. Така че правилно избраният препарат или почистващ продукт може значително да намали нивото на прах в къщата.

3. Грижа за домашни любимци

 Как да намалим праха у дома

Ако сте горд собственик на четириног приятел, важно е редовно да проверявате и четкате козината на животното за прекомерно линеене или пърхот. Редовното подстригване и четкане може да намали потенциалното проливане, като по този начин предотвратява прекомерното натрупване на прах. Също така не забравяйте за хигиената след разходка по улицата. В допълнение, редовното (включително мокро) почистване ще премахне сплъстената козина и други частици, внесени в дома ви от домашни любимци.

4. Отървете се от ненужните неща

Друг начин да се отървете от излишния прах е да махнете всички ненужни неща (включително на балкона, шкафовете и килера). Важно е да запомните, че колкото по-малко безполезни боклуци, толкова по-лесен е животът. Не пестете стари съдове, сувенири, книги, обувки, дрехи, играчки и много други. Ако не искате да изхвърлите някои неща, продайте ги или ги подарете. По този начин можете не само да се отървете от визуалния шум, но и да намалите натрупването на прах.

Как да намалим праха у дома

5. Повече стайни растения

Правилно подбраните стайни растения не само подобряват интериора, но и имат благоприятен ефект върху здравето, като пречистват и овлажняват въздуха.

Как да намалим праха у дома

6. Допълнителна защита

Мрежите за прозорци, овлажнителите и пречиствателите на въздуха са чудесна възможност да направите стаята си по-чиста и свежа. По този начин можете не само да регулирате микроклимата в помещението и да намалите натрупването на прах върху повърхностите на предмети и мебели. Но не забравяйте, че мрежите против комари трябва да се измиват старателно поне три до пет пъти годишно (по-често през пролетта и лятото, отколкото през студения сезон). Филтрите в пречиствателните съоръжения също трябва да се сменят редовно.

За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...