Чистенето е безкрайна работа - да, признаваме го. И колкото и да се стараем, все се оказва, че има някои части на дома, които забравяме са почистим. За щастие те са леснодостъпни и може да свършим тази задача бързо – докато чакаме храната са се изпече или водата да заври.
1. Между уредите
Тези досадни пролуки между печката или хладилника и работния плот са убежище на микроби. Колкото и малко да е разстоянието между тях, тук се събират толкова много мръсотия. За да се справите с тях, използвайте дълъг накрайник за прахосмукачка. Ако има не само прах, но и полепнала мръсотия, напръскайте с обезмаслител и след това минете с пръчка, на която сте сложили микрофибъра кърпа.
2. Дистанционното на телевизора
Може да чистите праха от телевизора и екрана редовно, но какво ще кажете за дистанционното управление? Помислете само колко много хора го използват и колко често това се случва докато се храните. За съжаление то е доста по – мръсно отколкото осъзнаваме - особено ако прекарва половината си живот на дивана или на пода. Почиствайте го ежеседмично с антибактериални кърпи.
3. Чекмеджета и рафтовете на хладилника
Вероятно бършете вътрешните стелажи на хладилника си, но не забравяйте и останалите. Чекмеджетата, в които държите зеленчуците са не по – малко податливи на замърсявания. Извадете ги и ги измийте с топла вода, след което ги избършете добре. Рафтовете на вратите също се нуждаят от миене с топла сапунена вода, за да премахнете бактериите и мръсотията.
4. Върху мебелите и вещите
Далеч от очите, далеч от ума? Не толкова от очите. Някои често забравени места са осветителните тела, шкафовете и корнизите около вратите и прозорците. В горната част на хладилника може да намерите изненадващо много прах, например.
5. Пералната машина
Някога усещали ли сте неприятна миризма, идваща от пералнята или дори от прясно изпраните дрехи? Особено ако перете на ниска температура, създавате перфектната среда за размножаване, което води до ужасна миризма, която се пренася в прането.
6. Торбите за многократна употреба
Харесваме чантите за многократна употреба, защото така помагаме на околната среда. Но не забравяйте, че се нуждаят от почистване, също. От гледна точка на грижата те не се различават от другите тъкани. Перете ги редовно в пералната машина.
7. Метли и четки
Да, трябва да почистите и нещата, с които почиствате. Метлата е чудесно средство, за да се отървете от прах и мръсотия, но по това тя се и цапа. Почистете главата на метлата в топла сапунена вода или издърпайте внимателно с прахосмукачка.
8. Клавиатурата
Знаете ли, че клавиатурата може да има до 10 милиона бактерии? Това е 400 пъти повече от тези, които са на тоалетната седалка! Ето как да я почистите. Вземете листче и го сгънете наполовина. Използвайте ръба, за да минете между клавишите и оберете прах и власинки. След това с кърпа за лице почистите клавишите.
9. Спортният сак
Знаете, че след тренировка трябва да изперете дрехите, но не се сетихте и за сака. Ако чантата може да се пере в машина, пускайте я веднъж седмично. Ако не може – избършете с антибактериална кърпа.