Най-често срещаните грешки, които съсипват съдовете с незалепващо покритие

Най-често срещаните грешки, които съсипват съдовете с незалепващо покритие
Източник: pixabay.com

Тигани и тенджери с незалепващо покритие само на пръв поглед изглеждат здрави и издръжливи. Всъщност, ако се грижите за тях неправилно и позволите да се появят драскотини или други повреди по повърхността, съдовете могат да бъдат изхвърлени. Ето защо ви показваме какви грешки най-често правят домакините, когато готвят или мият съдове с незалепващи покрития.

4 лесни начина да премахнете загорялата храна от тигани и тави

Колкото и да обичате да готвите, колкото и вкусни, и изкушаващи ястия да правите, накрая се налага да миете съдовете....

07/12/2018

 

Грешка 1: Използвате метални прибори

Защо не трябва да миете горещия тиган със студена вода

Приготвяте вечерята и след като приключите с готвенето, наливате студена вода в горещия тиган, за да го охладите бърз...

06/04/2020

Може би това е една от най-популярните грешки. Дори производителите понякога да пишат на опаковките, че храната в тигани може да се смесва с метални вилици и лъжици, не го правете. Винаги има риск да надраскате незалепващото покритие.

Използвайте прибори от дърво, силикон или мека пластмаса. Тези материали не са в състояние да навредят на незалепващата повърхност и работят не по-лошо от металните си „братя“.

Грешка 2: Съхранявате съдовете неправилно

Как съхранявате съдовете в кухнята? Създавате ли пирамиди от тигани, като ги подреждате един върху друг? Тогава не е изненадващо, че с течение на времето на повърхността се появяват драскотини. Трябва да сте изключително внимателни с такива ястия, особено по въпроси, свързани със съхранението.

Идеалният вариант е да вземете специална стойка, или да използвате подложки, които да елимиират риска от надраскване.

Грешка 3: Допускате трезки температурни промени

Ако се изкушавате да налеете студена вода в тигана, след като сте готвили нещо, забравете. Всякакви температурни промени могат да доведат до мигновена повреда на съдовете. Някои домакини казват, че след като горещ тиган влезе в контакт със студена вода, покритието моментално „набъбва“ и тогава няма въпрос да го използвате в бъдеще.

Грешка 4: Използвате грешни почистващи продукти

Дори върху най-скъпите и висококачествени съдове с течение на времето се появяват петна от мазнини, които не могат да бъдат отстранени с обикновена мека гъба. Тогава прибягваме до помощта на тежка артилерия - метална стъргалка, агресивни домакински химикали, абразиви, които със сигурност трябва да премахнат всички петна. Елиминират го, само заедно с незалепващо покритие.

Запомнете: такива съдове изискват деликатна грижа. Използвайте меки гъби, микрофибърни кърпи и екологично чисти почистващи продукти без абразивни частици. Ако петната не могат да бъдат отстранени веднага, накиснете въглеродните отлагания в топла вода и след час внимателно ги отстранете с мека кърпа. Или използвайте специални домакински химикали, за да премахнете стари петна.

Грешка 5: Миете в съдомиялната машина

Разбираме, че след тежък работен ден и няколко часа, прекарани в приготвяне на вечеря, изкушението да сложите тигана заедно с други мръсни съдове в съдомиялната е твърде голямо. Истината е, че често веществата, съдържащи се в препаратите за съдомиялни машини, могат да повредят незалепващото покритие. Ако вече има драскотини по него, съществува риск от корозия. Единствено ако има маркировка върху кутията от тигана, че продуктът може да се мие в съдомиялна машина, може да го сложите там.

Грешка 6: Прегряват съдовете

За разлика от чугуна, който може да се използва за готвене на огън, съдовете с незалепващо покритие са предназначени изключително за средна топлина. Твърде високата температура може да доведе до повреда на материала и загуба на някои от полезните му свойства.

За да сте сигурни, че вашите съдове ви служат вярно дълги години, не забравяйте да прочетете инструкциите и препоръките на производителя, преди да започнете да ги използвате. Обикновено там е посочена допустимата температура.

Грешка 7: Съхранявате храна в тенджера или тиган

Тиганите и тенджерите са необходими изключително за готвене; в тях не може да се съхранява храна. Ниските температури могат да повредят незалепващото покритие, особено ако поставите тигана в хладилника, преди да е изстинал напълно. За да избегнете негативни последици, използвайте обикновени пластмасови кутии за съхранение. Веднага след като ястието се охлади, веднага го прехвърлете в херметически затворен съд и след това го приберете в хладилника.

Бонус: Как да върнете покритието към първоначалните му свойства

Ако ви е писнало да стържете бъркани яйца от тиган и все още не смятате да купувате нов, опитайте се да го възстановите, като следвате следните стъпки:

• измийте добре съдовете, подсушете ги добре и след това избършете с мека кърпа.

• покрийте повърхността с тънък слой растително или рапично масло. За да сте сигурни, че продуктът е разпределен равномерно, първо напоете парче памучен плат с него и след това разтрийте повърхността на тигана;

• загрейте съдовете на умерен огън и оставете за няколко минути, за да ги "калцинирате";

• оставете продукта да се охлади до стайна температура, така че маслото да се абсорбира напълно в стените. Ако има излишък, отстранете го с парче памучен плат. Това е всичко, можете да използвате тигана.

 

Предлагаме също да прочетете статия за това как да почистите тиган от сажди с помощта на импровизирани средства, така че да не остане следа

За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...