Нестандартни къщи, които въплъщават желанията на собствениците им

Нестандартни къщи, които въплъщават желанията на собствениците им

Според поговорката „Моят дом е моята крепост“ и затова всеки дом е уникален, отразяващ личността на собственика. Идеалният дом за всеки е този, в който се чувстваме защитени, сигурни и където знаем, че може да се отпуснем и да се почиваме. Но за всеки човек идеалният дом е различен. Някой иска да живее в приказно имение, друг на водата, трети иска да вижда небето сутрин, а четвърти - да се наслаждава на природата без присъствието на съседи. И точно тук е работата на архитектите – да отговорят на желанията на клинетите си и да изпълнят всички техни прищявки.

Къща на самотен остров

Тази удивителна къща е наречена Домът в морето. Намира се на остров Тоуан, край бреговете на Нюкей в Корнуол, Великоб...

26/12/2015

Ето няколко шедьовъра, които да плод на клинетското желание и архитектурния талант.

1. Arkup, Флорида

Къща за жасминово дърво на един век

Неотдавна архитектурно бюро Wallflower Architecture + Design построява по проект частния дом Centennial Tree House. К...

11/07/2015

Възможно ли е да съчетаете морската почивка на яхта, изолацията на личен мини-остров и комфортния живот на брега? Американската компания Arkup доказа, че това е реално, като представи луксозна плаваща къща. Удивителна двуетажна конструкция с панорамни прозорци и тераса впечатлява със своята просторност и пълен комфорт. Не се страхувайте от морски изненади, защото конструкцията издържа урагани от 4-та степен (от 5 възможни).

Плаващата вила Arkup е напълно самостоятелна морска резиденция. Енергията за нея се генерира от литиево-йонни батерии и слънчеви панели. Плаващата къща е фиксирана на място с четири хидравлични пилона, които я издигат над морското равнище. Яхтата се задвижва от два електрически мотора, а интуитивната интелигентна система улеснява управлението на оборудването.

2. Резиденция Capital Hill, Москва

Футуристичното имение Capital Hill Residence едва ли ще бъде видяно просто така. То е скрито в гъстите гори на Московска област, но собственикът му Владислав Доронин с удоволствие говори за него и дори го показва на видео. Къщата е проектирана от британския архитект Заха Хадид и ако я погледнете от птичи поглед, изглежда като космически кораб,  кацнал на поляна в гората. Структурата на сградата е много необичайна - основният обем „прилепва“ към земята, а друго ниво се издига на височина от 22 метра. Отстрани създава впечатление за капитански мост, плаващ във въздуха. Той предлага зашеметяваща гледка към околната гора и е мястото, където се намира главната спалня. Подобна необичайна концепция се роди на Хадид, когато Доронин каза, че би искал да се събуди и да види небето, усещайки свобода и пространство.

3. Хелиотроп, Фрайбург

Тази жилищна сграда в германския град Фрайбург няма особена естетика и е малко вероятно да предизвика силен интерес от пръв поглед. Дизайнът й обаче е наистина уникален. Това е първата къща в света, която произвежда повече енергия, отколкото изразходва. Проектът е разработен от архитекта Ролф Диш, яростен поддръжник на устойчивата енергия. Цилиндричната конструкция е инсталирана на специална опора и се върти по оста, следвайки слънцето. Архитектът копира концепцията от природата. За да създаде необичайна къща, той е вдъхновен от цветето хелиотроп, което има удивително свойство да разгръща цветовете си към небесното тяло, следвайки движението на лъчите му.

Триетажната сграда е разделена на две половини. Първата част пасивно улавя слънчевата енергия благодарение на тройното остъкляване, а втората осигурява комфортен микроклимат в горещите дни благодарение на надеждна изолация. На покрива има огромен слънчев панел, подобен на платно. Той е много ефективен и произвежда 4-6 пъти повече енергия, отколкото сградата консумира.

4. Пустинната къща, Калифорния

Къщата в пустинята Джошуа Три може да не бъде забелязана на пръв поглед, защото се слива с околния пейзаж. Работата по проекта отне 5 години и резултатът е наистина впечатляващ. Скалистият пейзаж предизвиква асоциации с марсианските пустини и къщата органично се смесва с пейзажа, наподобяващ или останки от динозавър, или скелета на космически кораб.

За строежа архитектът е избрал бетон, стъкло и метал, докато в декорацията са използвани дърво и камък. Колоните в къщата плавно се вливат в оребрения покрив с остъклени пролуки, през които през нощта се открива невероятна гледка към звездното небе. Интериорът е също толкова впечатляващ. Дизайнът на стаите е в хармония с екстериора на сградата, засилвайки усещането за неземна атмосфера.

 

 

Как едноетажна къща с гараж се превърна в модерен мезонет

Разположена в един от жилищните квартали на Монреал, тази къща е наречена De Gaspe House. Преди да попадне в ръцете н...

21/12/2015
За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...