Свикнали сме да слагаме повечето храни в хладилника, за да ги запазим свежи колкото е възможно по-дълго. Но както се оказва, това не е правило за всяка една, защото студът може да я увреди. Така много от храните в нашите хладилници просто заемат място и в крайна сметка губят вкуса и полезните си микроелементи.
Само няколко трика ще ви помогнат да се храните по-здравословно, да съхраните по-дълго време бързоразвалящите се хран...
23/02/2016Ето кои са те:
Зеленчуци
Ретро хладилниците стават все по-модерни и популярни в последно време. За съжаление обаче те са и доста скъпи и не вс...
10/05/2016Картофи - картофеното нишесте се превръща в захар при ниска температура, затова студените картофи губят вкуса си. Освен това водата вътре в картофите се разширява и образува кристали, които разрушават структурата на влакната, което омекотява картофите.
Чесънът и лукът гният, когато няма достатъчно циркулация на въздуха и твърде много влажност.
Морковите и цвеклото започват да изсъхват, когато се съхраняват в хладилника и след това също изгниват.
Доматите, съхранявани в хладилника, губят вкус и стават воднисти.
Патладжаните са много чувствителни зеленчуци. Ако е твърде студено, те стават воднисти и губят всичките си полезни качества, ако е прекалено топло – изсъхват.
Тиквичките стават меки, когато се държат в хладилника и се покриват с мухъл. Това важи и за краставиците.
Плодове
Банани . Този плод зрее при около 25 градуса, затова ако сте ги купили, когато са били още зелени, не ги дръжте в хладилника. Зрелите банани също не трябва да се съхраняват в хладилника, тъй като при по-ниски температури кожата потъмнява.
Праскови, киви, кайсии, манго, нар. Ако плодовете са твърди, не ги дръжте на студено, защото там няма да узреят. А меките плодове, ще станат воднисти.
Цитрусови плодове. Всички цитрусови плодове се съхраняват най-добре при температура над 15 градуса. Студеният въздух в хладилника може да ги повреди: високата влажност ще накара плодовете да изгният.
Захарни изделия
Шоколад. Студът е също толкова лош за шоколада, колкото и топлината. При по-ниски температури той се покрива с бял филм, което идва от конденза. Също така шоколадът бързо абсорбира миризмите, така че има шанс да ядете шоколад, който мирише на супа.
Мед. По-ниските температури го кристализират и става твърди - няма друг страничен ефект от студените температури. Когато се поддържа правилно, медът може да се съхранява почти завинаги.
Фъстъчено масло. Единственото, което ще постигнете, като държите в хладилника, е, че ще бъде трудно да го намажете.
Сосове и дресинги
Пикантни сосове . Пикантните сосове съдържат повече от достатъчно оцет, така че те да останат свежи и извън хладилника.
Кетчуп. Няма значение къде се съхранява - вътре или извън хладилника. Заема само място на рафта. Високите нива на оцет и сол пречат на продукта да се развали.
Сосове. Някои видове казват, че сосовете могат да се съхраняват в продължение на 3 години. Те съдържат толкова много сол, че няма нужда да ги държите в хладилника след отварянето им.
Дресинг. Много дресинги, които са направени от масло и оцет, могат да се съхраняват на стайна температура. Същото важи и за тези, приготвени със зехтин и оцет.
Продукти от брашно
Хляб. Ако ще ядете хляб в рамките на няколко дни, не го слагайте в хладилника. Студените температури променят структурата на хляба, той губи вкуса си, а високата влажност може да доведе до мухъл.
Ядки и сушени плодове
Ядки. От една страна, ниските температури могат да помогнат за запазването на естествените масла в ядките, от друга - ядките имат тенденция да абсорбират вкусовете и ароматите на други храни.
Сушени плодове. Съхраняването на сушени плодове в хладилника само ще ги овлажни, което е обратното на това, което искате от тях.
Само с няколко прости стъоки вашият хладилник ще бъде чист и организиран, а вие няма да губите време в търсене. Пред...
03/06/2016