След дълга седмица на работа, се прибирате и виждате само няколко картофа в килера, които трябва да се превърнат във вечеря. Но какво правите, ако откриете яркозелени петна по тях? Безопасни ли са?
Защо картофите стават зелени?
Когато картофите са изложени на пряка слънчева светлина, те естествено ще започнат да стават зелени. Зеленият цвят идва от хлорофил, безвредно съединение, което придава на растенията зелен цвят.
Хлорофилът е от съществено значение за фотосинтезата, процесът, който растенията използват светлина, за да се хранят. Излагането на слънчева светлина ускорява производството на хлорофил в картофите. Ето защо е важно да ги съхранявате на тъмно място.
Безопасни ли са зелените картофи за ядене?
Истината е, че зелените картофи не са безопасни за ядене. Когато хлорофилът се увеличи в картофа, превръщайки го в зелен, е вероятно съединението соланин също да се е увеличило. По-високото ниво на соланин кара картофите да имат горчив вкус и дори може да доведе до здравословни проблеми.
Когато се консумира в големи количества, това съединение може да доведе до храносмилателни проблеми като гадене и диария, както и главоболие и неврологични проблеми. Все пак ще трябва да ядете сериозно количество зелени картофи, за да започнете да усещате тези ефекти. Като се има предвид това, добро правило, когато става въпрос за картофи, е следното: Ако има горчив вкус, не го яжте.
Какво а правим със зелените картофи
Значи ли това, че цяла торба картофи със зелени петна трябва да бъде изхвърлена? Не точно. Ако малка част от картофа е станала зелена, не е необходимо да хвърляте всичко. Просто отрежете зелената част и използвайте останалата част от картофа.
За да предпазите картофите ви от позеленяване твърде рано, винаги ги съхранявайте далеч от пряка слънчева светлина. Най-добре е хладно, тъмно място като килера или шкаф. Мазето също са чудесно място за съхранение.