Триъгълникът хладилник-мивка-печка се счита за класически вариант за организиране на кухненско пространство. Принципът е разработен още през 40-те години на миналия век и до днес работи ефективно. Съвременната кухня обаче не се ограничава само до три зони и всяка от тях може да бъде оптимизирана. Ето 5 опции за това как да направите работното си пространство още по-удобно.
1. Зона за преработка на храни
В кухнята постоянно почистваме, измиваме, нарязваме, разбъркваме и готвим нещо. По принцип това се случва в процепа на работната зона между печката и мивката, съгласно принципа „измито - обработено - подготвено”. Плотът се препоръчва да прави най-малко 80-100 см между функционалните зони. Препоръката все още е валидна, но може да бъде подобрена. Например разширете пространството на плота си, като направите от него голяма дъска за рязане и вместо обикновена мивка сложете по –голяма.
2. Готварска зона
Различните ястия изискват различни методи на готвене: някои се готвят на печката, други във фурната, а други, например, на скара. Преди това фурната беше разположена само под плота, а свързаните домакински уреди са поставени един до друг върху плота. Въпреки това, в съвременната кухня може да има няколко зони за готвене. Например от едната страна поставете печка, а от другата фурна и микровълнова печка. Основното е, че до всяка зона има плот за приготвяне на храна и поставяне на готови ястия. Ако размерите на кухнята не позволяват, можете да направите прибираща се работна зона. Скрийте малки уреди като електрическа кана, тостер, кафеварка в затворена ниша.
3. Зона за миене на съдове
Обикновено има мивка и кошче за боклук. Също така може да бъде миялна машина и шкаф за сушене на съдове. Свикнали сме с факта, че първо трябва да премахнем остатъците от храна от чиниите и едва след това да ги измием. Ако искате да пропуснете първата стъпка, инсталирайте машина за органични отпадъци в кухнята. Той е монтиран на дренажния отвор под мивката. Можете да измиете чиниите веднага и да не се притеснявате, че остатъците от храна ще запушат канализацията.
4. Място за сортиране на отпадъци
В допълнение към органичните отпадъци в кухнята има битови отпадъци (опаковки, стъкло, пластмаса, картонени кутии, кутии). За удобство можете да направите голяма площ за боклук, където за всеки вид отпадъци да бъдат предвидени отделни контейнери (макар и малки).
5. Зона за съхранение на храни
Това място зависи изцяло от начина ви на живот. Например, ядете ли много храни, които могат да се съхраняват извън хладилника? Съхранявате ли хранителни стоки, замразявате ли плодове и зеленчуци през зимата. Колкото повече храна се съхранява в кухнята, толкова повече място е необходимо. Обмислете тази точка, когато разделяте функционални области.