Какво да насадим на терасата

Какво да насадим на терасата

Подправките и билките винаги са привличали вниманието на градинарите. Техният неповторим аромат, приятен вкус и лечебните им свойства ги правят особено атрактивни дори за абсолютно начинаещите. През последните години модата да се гледат ароматни растения превзе дори малките балкони и первази по високите етажи в големите градове.

Има много подправки, които не само са вкусни, но и достатъчно красиви, за да украсят тераса. Те с лекота се гледат в контейнери, настаняват се и в окачените саксии редом с летните цветя. Повечето от тези растения имат едно прекрасно качество – колкото повече се късат листата им, толкова по-добре се развиват. Разбира се, не бива да се прекалява със скубането на зеленината.

Изборът на семена е огромен – има семена от зелен и червен босилек, майорана, салвия, кориандър, мента, маточина, копър, риган, розмарин, магданоз и мащерка. В началото е добре да се ограничите само в по-малък брой познати растения. За всека подправка е добре да се подготви отделно сандъче. Почвата трябва да се полее обилно с гореща вода и след като попие хубаво, може да се сложат семената на разстоянието, указано на опаковката. Те се покриват с един сантиметър пръст и леко се затискат. До показването на младите растения сандъчето трябва да е покрито с тънък найлон.

Саксиите трябва да се поливат с престояла вода, честотата зависи от времето. В горещи дни може да се наложи и по два пъти да се полива, но в прохладните дни поливките намаляват до една, а може още по-рядко. За да се определи нуждата от живителната течност, може да се използва провереният с времето начин с почукването по стените на съда. Ако чувате звънък звук, почвата е пресъхнала и има нужда от спешно поливане.

Топ 6

Босилек

Какво да насадим на терасата

Босилекът е полезно растение и обичана подправка, която се съчетава особено успешно с домати в салатата, както и при подправянето на месни блюда, посочва вестник "Монитор". Освен в кухнята това растение намира приложение и в натуралната домашна козметика. В народната медицина босилекът се използва като болкоуспокояващо и противовъзпалително растение. Той има антисептично, противоспазматично и леко възбуждащо действие.

Саксия с това растение, поставена на перваза или на терасата, пази дома от нашествието на комари. Съществуват няколко разновидности, като особено харесван е лилавият босилек. Той притежава малко по-агресивен аромат, а освен това е красив като растение. У нас може да се намерят семена и от дребнолистния босилек, който също е силно ароматен.

Риган

Какво да насадим на терасата

Това е едно от най-достъпните растения за отглеждане в саксии. Обича бедните почви, понася засушаване и не изисква специално подхранване. Растението предпочита повече слънце и добър дренаж, но се бои от преполиване. Понася добре орязването на избуелите разклонения. Ако храстчето стане оголено, без листа в долната част, е добре да се изреже ниско и да се остави на спокойствие няколко седмици. След това отново ще имате хубаво, богато на листа растение.

Мента

Какво да насадим на терасата

Има много сортове мента, затова изборът може да се прави по вкус, аромат и дори по цвят. Ментата обаче е доста агресивно растение, за нея е абсолютно наложително да се отглежда сама в саксията, защото ще прогони другите подправки. Особено харесвана е т.нар. ананасова мента. Популярни са също така джинджифиловата и портокаловата. Именно такива аромати се чувстват, когато се помиришат тези растения.

В един контейнер обаче може да се засадят няколко различни сорта мента, така няма опасност да се изявяват като агресори спрямо останалите растения. Ментата обича много слънцето, но може да расте и при частично засенчване. За нея е необходимо да има добър дренаж на почвата. За да се разклоняват растенията, е необходимо редовно да се подрязват.

Салвия

Какво да насадим на терасата

Много подходяща за балконите е салвията – градинският чай. Освен че предпочита топлината и температура не по-ниска от 5 градуса, обича и въздушната влага. Листата на салвията са нежни, кадифено-мъхести и много ароматни. Отглеждането на салвията не е сложно. Растенията обичат добре дренирана почва и не понасят задържането на вода.

Между поливките е добре почвата да засъхне. Градинският чай е многогодишно растение, което може да вирее във всеки дом. За предпочитане е да се гледа по едно растение в саксия, но може да се съчетае и с други билки, които обичат слънцето и не понасят прекаленото поливане.

Мащерка

Какво да насадим на терасата

Градинската мащерка е многогодишно растение, което заслужава да му се отдели поне една саксия за отглеждане на балкона. Научното му родово име е Тимус. То означава на гръцки смелост, сила, мисъл, което посочва и действието на растението върху човешкия организъм – тонизиращо и освежаващо. Мащерката намира широко приложение в готварството като подправка. Слага се накрая на приготвянето на ястията за ароматизиране на зеленчукови супи, варива, гулаш, пастети, както и в ястия от карантия, дивеч.

В настойка с оцет се използва за подкиселяване на салати. Може да се комбинира с лук, червен пипер, босилек, дафинов лист. От нея се прави и чудесен билков чай. Растението успява на дълбоки, рохкави почви с достатъчно хранителни вещества. Подходящи за отглеждането й са слънчевите, топли и сухи места, тъй като тя е топлолюбива. Прибира се, когато цъфти в хубаво слънчево време, след вдигане на сутрешната роса.

Розмарин

Какво да насадим на терасата

Това прекрасно ароматно растение все повече се използва и у нас в кулинарията. Розмаринът обича слънцето, добрия дренаж и е необходимо почвата да пресъхва между поливките. Растенията, отглеждани в саксии, силно страдат от студа, това особено се отнася за техните корени, които замръзват. Затова при температура под нулата растението трябва да се прибира в помещение. Дори незначителното понижение на температурата през зимата се отразява зле на розмарина, който е традиционно средиземноморско растение с всички характерни за този регион изисквания към топлината.

За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...